ABD’de Su İsrafına Ceza

Anasayfa://ABD’de Su İsrafına Ceza

ABD’de Su İsrafına Ceza

Amerika Birleşik Devleti’nin California eyaletinde su israfına ceza geliyor.

ABD’nin California eyaletinde yaşanan kuraklık, yetkilileri sıkı tedbirler almaya yöneltti. Su israfını azaltmak için harekete geçen Eyalet Su Kaynakları Denetimi Yönetim Kurulu, ‘acil durum’ uygulamasına uymayan vatandaşların 500 dolara kadar ceza alabileceğini belirtti.

Yeni düzenleme özellikle hane dışında kullanılan suyu hedef alıyor. Buna göre yeni uygulamada; bahçelerin ihtiyaçtan fazla sulanması, kaldırım ve caddelere su taşmasına sebep olacak çevre düzenlemeleri, kaldırım veya asfalt alanların yıkanması, açılır-kapanır başlığı olmayan hortumla araç yıkanması ve devir daim etmeyen fıskiyelerde içme suyu kullanılması cezai işleme sebep olacak. Ceza yazma işlemi ise kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.

Eyalet Su Kaynakları Denetimi Yönetim Kurulu Başkanı Felicia Marcus sitemde bulunarak, “Tarihi boyutlarda bir kuraklık yaşıyoruz, şehirdeki çoğu su kullanıcısı bu kuraklığın boyutunun farkında değil. Kullanacak suyu kalmayan mahalleleri, kuruyan akarsu ve derelerini görmüyorlar.” şeklinde konuştu.

California Valisi Jerry Brown tarafından görevlendirilen bir kurul ise kuraklığın devam etmesi halinde ilave önlemlere başvuracak. Şehirlere su sağlayan kurumlardan beklenmedik bir su kıtlığı halinde uygulanacak planları devreye sokmaları talebinde bulunan kurul, planı olmayan kurumlara gerekli tedbirleri almadıkları takdirde, 10 bin dolara kadar ceza kesebilecek.

Kaynak: CİHAN
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-08-26T11:49:11+00:00Ağustos 26th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar