50 Bin Tohum Karaman’da Can Bulacak

Anasayfa:///50 Bin Tohum Karaman’da Can Bulacak

50 Bin Tohum Karaman’da Can Bulacak

‘Minik Ellerden Büyük İşler Tohumdan Fidana Projesi’ Karaman’da da hayat buldu.

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD), Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman İşletme İl Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği projesinin tanıtımı şenlik havasında geçti.

Onlarca çocuğun renk kattığı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde gerçekleştirilen programa, Karaman Valisi Murat Koca, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Orman İşletme İl Müdürü İsmail Çelik ve Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Yorulmaz ve diğer kamu kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ÇEKÜD Yönetim kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz,törende yaptığı konuşmada, Tohumdan Fidana projesinin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da gündeminde olduğunu vurguladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının desteklerinden de söz eden Yorulmaz, ‘’Bugüne kadar  pilot uygulama olarak 11  Ilde,  119  okulda,  27.308   öğrenciye hitap ettik. Orman haftasında Orman Genel Müdürümüzün de desteği ile tüm Türkiye’de başlatmayı planlıyoruz. Bu proje fidana, ağaca, ormana bakış tarzımızı değiştirecek nitelikte özgün bir proje. Ben bu projenin  Karaman’da başarı ile uygulanacağını umuyorum. Bu vesileyle öğrencilerimiz fidan yetiştirmenin zorluğunu, zevkini, önemini emek vererek öğrenmiş olacaklar. Yetişen fidanları dikmek üzere, bir başka dikim mevsimi inş. hep birlikte olabilmeyi diliyorum’’ diye konuştu.

Yorulmaz’dan sonra kürsüye gelen Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, konuşmasındadoğal kaynakların önemine değindi.  Çelik, ‘’Bu durum, uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmıştır. Ayrıca; Dünyamızda doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve yönetimi konularında uluslararası paneller, sempozyumlar yapılmakta ve sonuç bildirgeleriyle doğal kaynakların sürdürülebilirliği hedeflenmektedir’’ dedi. Çocuklara da seslenen Çelik, konuşmasını’’ Sevgili çocuklar; yarının büyükleri olacak olan sizlerde tohumdan yetiştireceğiniz fidanlarla kuracağınız ormanlarla birlikte büyüyerek, ülkemizin geleceğini teminat altına alacağınıza olan güvenimi ve inancımı belirtmek istiyorum” sözleriyle tamamladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu da konuşmasında çevreye ve çocukların eğitimine vurgu yaptı.“ Sultanoğlu, ‘’Bir ulusun uygarlık düzeyi üzerinde, yaşadığı toprakları ağaçlandırması ile ölçülür. Gelişmiş toplumlara baktığımızda ağacın yeşile büyük önem verdiğini görüyoruz. Bugün burada fidan dikiyor olmamız bu çalışma içerisinde bulunmamız öğrencilerimizin insanımızın medeniyet algısının bariz göstergesidir.

Dikilecek bu fidanlar yetişip büyüyecek. gölgesinde insanlar kuşlar barınacak  tıpkı değerli öğrencilerimiz gibi onlarda bu fidanlarla birlikte büyüyerek bu ülkeye büyük hizmetlerde bulunacaklardır’’ dedi. Asım Sultanoğlu, çalışmanın diğer 6 okulda da devam edeceğini söyledi.

Karaman Valisi Murat Koca da, konuşmasında “Yaşadığımız yüzyılda artan çevre kirliliği, küresel ısınma, kuraklık, iklim değişikliği ve günden güne azalan doğal su kaynakları konusu uluslararası boyutta ağaçlandırma konusuna gözlerin çevrilmesine neden olmuş ve sürdürülebilir yeşil kuşakların geliştirilmesinin önemi daha da artmıştır.” dedi.

Doğa, orman ve ağaç sevgisini artırmada, çevre bilincini geliştirmede önemli konulardan birinin de tohumdan fidan yetiştiriciliğini sürdürülebilir tekniklerle geliştirmek olduğuna dikkatleri çeken Vali Koca, bu süreçte doğru yöntemlerin kullanılmasının çevreye verilen zararı da en aza indireceğini belirtti. Vali Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Orman İşletme İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ÇEKÜD işbirliğiyle hayata geçirilen tohumdan fidana bilinçlendirme ve fidan yetiştirme projesi topraklarının önemli bir kısmı çölleşen ve erozyon tehdidi altında bulunan ülkemizde insan eliyle yok alan ormanlarımızın yine insan eliyle kurulmasına katkı sağlayacaktır. Bu uygulamayla beşikten mezara kadar bilinçli bir toplum oluşturma birinci önceliğimizdir. Bu çalışma geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı temelden bilinçlendirerek, medeniyetin bir göstergesi olan yeşile ve doğaya sahip çıkmalarına yardımcı olacaktır. Bu projenin ilimize, ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Bir yıl içinde Karaman’daki 50 bin öğrencinin 50 bin tohumu toprakla buluşturmasının amaçlandığı tanıtım toplantısı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi bahçesinde protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen temsili fidan dikimi ve öğrencilere tohumların dağıtılmasıyla sona erdi.

 

2014-01-25T10:49:38+00:00Ocak 25th, 2014|Minik Ellerden Büyük İşler Projesi|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar