21.06.2011 Avrupa’ya ‘temizlik’ getiren anlayış!

Anasayfa://21.06.2011 Avrupa’ya ‘temizlik’ getiren anlayış!

21.06.2011 Avrupa’ya ‘temizlik’ getiren anlayış!

İstanbul, Marmara kıyılarına serpilmiş semtleri, Altın Boynuz Haliç’i ve dünyanın en değerli gerdanlığı Boğaziçi ile kâinatın gözbebeği konumunda.

Avrupa’ya ‘temizlik’ getiren anlayış! 

Belde-i Tayyibe’nin asırlar boyunca temiz ve pak kalmasını sağlayan aktörlerin ve bu aktörlerin faaliyetlerinin anlatıldığı “Osmanlı’dan Günümüze Temizlik Tarihi Tanzifat-ı İstanbul” isimli kitap Yeditepe Yayınevi tarafından yayınlanarak raflardaki yerini aldı.

İstanbul Kültür Tarihçisi ve Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak ve Kültür Dergisi Yayın Yönetmeni Fatih Güldal’ın kaleme aldığı,  Osmanlı toplumu ve İstanbul’un geçmişte Avrupa’ya örnek olmuş bir konudaki zenginliğini günümüze aktaran”Osmanlı’dan Günümüze Temizlik Tarihi Tanzifat-ı İstanbul”  eseri ile Türk toplumunun Dünya’ya örnek teşkil etmiş gayretleri kamuoyunun istifadesine sunuluyor.

İstanbul’un fethinden itibaren günümüze kadar İstanbul şehrinin temizliğinin hangi aşamalardan geçerek geldiğinin tarihi eserde yer alıyor. Arayıcı esnafından, tanzifat amelesine, çöpçüden temizlik işçisine geçiş süreçleri ve I. Dünya Savaşı döneminde İstanbul sokaklarına dokunan ilk hanım elleri bayan çöpçülerin dramatik hikâyelerine yer verilen kitabın ilerleyen bölümlerinde Cumhuriyet dönemi İstanbul’un temizlik anlayışı ve yapılış şekli bulunuyor. Eserin son bölümünde ise günümüzde İstanbul’un temizlik ve çevre problemlerinin hangi konun ve yönetmelikler ile düzenlendiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Avrupa’ya asırlarca çevre ve temizlik kültürü konusunda örnek olmuş olan Osmanlı ve Türk milletinin güzelliklerini yansıtan Mehmet Mazak ve Fatih Güldal’ın kaleme aldığı,  “Osmanlı’dan Günümüze Temizlik Tarihi Tanzifat-ı İstanbul”  eseri 2011 çevre haftası kapsamında Sultanbeyli Kültür Merkezinde düzenlenen çevre haftası etkinliği kapsamında ÇEKÜD ve ÇEVDER tarafından özel olarak bastırılarak çevre gönüllülerine de dağıtıldı.

http://www.milligazete.com.tr/haber/avrupa-ya-temizlik-getiren-anlayis-206582.htm

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=493919&detail=1&winmode=pop

 

2014-02-10T17:52:10+00:00Şubat 10th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar