2016’nın İlk 4,5 Ayında HES’lerden 27,7 Milyar Kilowatt.Saat Elektrik Üretildi…

Anasayfa://2016’nın İlk 4,5 Ayında HES’lerden 27,7 Milyar Kilowatt.Saat Elektrik Üretildi…

2016’nın İlk 4,5 Ayında HES’lerden 27,7 Milyar Kilowatt.Saat Elektrik Üretildi…

15 Mayıs’ta Gerçekleşen Üretim İle HES’lerin Payı Diğer Kaynaklar Arasında Günlük Bazda En Yüksek Paya Ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerden (HES) 15 Mayıs 2016’da günlük bazda 35,4’lük üretim gerçekleşti. Böylece 15 Mayıs’ta HES’lerden üretilen elektrik günlük bazda, diğer elektrik üretim kaynakları arasında en yüksek paya ulaştı.

HES’lerin yenilenebilir ve çevreye dost bir enerji üretim şekli olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremiyordu. Bu enerji üretim şekline yaptığımız yatırımlar sayesinde tabiata dost ve yerli enerjinin payını artırıyoruz” diye konuştu.

İlk 4,5 Ayda HES’ler Ülke Ekonomisine Yaklaşık 6 Milyar Lira Katkı Verdi

Bu yılın ilk 4,5 aylık döneminde HES’lerden 27,7 milyar kilowatt.saat elektrik enerjisi üretildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Böylece toplam 94,2 milyar kilowatt.saat enerji üretilen bu dönemde HES’lerden üretilen enerjinin payını toplam enerji içerisinde yüzde 29,4’e yükselttik. HES’lerden üretilen bu enerji ile ülke ekonomisine yaklaşık 6 milyar lira katkı sağlamış olduk” değerlendirmesinde bulundu.

HES’ler Yaklaşık 4,5 Milyar Liralık Doğalgaz İthalatını Engelledi

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor ve enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu 4,5 aylık dönemde HES’lerden üretilen enerji doğalgaz ile üretilmiş olsaydı ülkemiz yaklaşık 4,5 milyar lira doğalgaz ithalatına kaynak aktarmak zorunda kalacaktı. Dolayısıyla HES’ler cari açığımızın kapanması hususunda da olumlu katkı sağlıyor” açıklamasını yaptı.

HES’lerin İlk 4,5 Aylık Üretimi 2005 Yılından Beri Gerçekleşen En Yüksek Oran

15 Mayıs 2016’da günlük üretim verilerine göre HES’lerden üretilen enerjinin toplam enerji içindeki payının günlük bazda yüzde 35,4 olarak gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Günlük bazda gerçekleşen bu yüzdeyi sürekli hale getirmek için bu sektöre yatırımlarımız devam ediyor. Zaten ilk 4,5 aylık dönemde gerçekleşen yüzde 29,4’lük üretim yıllık bazda 2005 yılından beri gerçekleşen en yüksek oranı oluşturuyor. Bakanlık olarak yerli ve yenilenebilir enerji olan HES’lerin bu oranını sürekli olarak artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 “Hidroelektrik Potansiyelini Değerlendirmek İçin Çalışıyoruz”

Türkiye’nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Biz bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilowatt.saat’tir. Halihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 157 milyar kilowatt.saat’tir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam 1.420 projeden meydana gelmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-05-25T09:05:56+00:00Mayıs 25th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar