18 Yıllık Hasrette Mutlu Son

Anasayfa://18 Yıllık Hasrette Mutlu Son

18 Yıllık Hasrette Mutlu Son

Terör Örgütü’nün Sıkça Hedefi Olan Kiğı Barajı’nda Su Tutuldu…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen Kiğı Barajı’nda su tutma işlemi gerçekleştirildi. Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan barajda böylece 18 yıllık hasret sona ermiş oldu.

Bingöl’de inşası tamamlanan Kiğı Barajı’nın bölgenin en büyük projelerinden biri olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu barajın yapımına 1998 yılında başlanmıştı. Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan bu barajın yapımına son yıllarda hız verdik ve baraj yapımında görevli personelin de özverili çalışmalarıyla planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdik. Bu başarıdan dolayı barajın yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Kendi Sınıfında Türkiye’nin 4. Yüksek Barajı 

Kiğı Barajı ve HES projesinin Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor” dedi.

Üretilen Enerji ile Ülke Ekonomisine Yılda 300 Milyon TL Katkı Sağlanacak

Kiğı Barajı’nın enerji maksatlı olarak inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu “140 MW kurulu gücünde olacak bu barajdan, yılda 450 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz. Bu barajdan üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacağız ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon TL katkı sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Ülke genelinde temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye enerji üretimi için hammadde ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Bu yüzden kendi öz kaynağımız olan ve çevre dostu bu projeleri hayata geçirmek zorundayız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2016-01-15T08:48:17+00:00Ocak 15th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar