122 Bin Olimpik Havuzu Dolduracak Kadar Atık

Anasayfa://122 Bin Olimpik Havuzu Dolduracak Kadar Atık

122 Bin Olimpik Havuzu Dolduracak Kadar Atık

Türkiye’de 2014 yılında 762,2 milyon ton atık ortaya çıktı. Bu miktar yaklaşık 122 bin adet olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetiyor. Bu havuzlar uç uca eklendiğinde Edirne’den Kars’a tüm yurt iki kez döşenebilir. Çevreye duyarlı, atık yönetimini ve sürdürülebilirliği sağlayan projeler geliştirilmezse ve bu duyarlılığı oluşturacak kamuoyu oluşturulmazsa, 35 yıl sonra yaşayabilmek için iki gezegene daha ihtiyacımız olacak!

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından yapılan açıklamada, özellikle ülkemizde toplumsal çevre bilincinin artırılması için yapılması gereken çok sayıda çalışma olduğunun belirtildiği açıklamada, konunun çevre dengesinin korunmasından atık yönetimine, enerji verimliliğinden yeşil ekonomiye birçok açıdan ele alınması gerektiği bildirildi.

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerdeki tüketim alışkanlıklarının sadece kişisel bütçeyi değil de, gezegenin narin dengesini de zorladığını ifade eden Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu konuda ev kadınından iş adamına toplumun her kesimine büyük görevler düştüğünü söyledi. Hem üretirken hem de tüketirken verdiğimiz kararların, sadece bizim ve yakın çevremizdekilerin değil tüm gezegenin bugününe ve yarınına dokunduğunu söyleyerek herkesi çevre konusunda bilinçli hareket etmeye, çevre seferberliğine çağıran Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Hayatınızdaki çevrecilere çok iyi davranın, çünkü bu güzelim gezegenimizi onlar kurtaracak” dedi.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu konuda duyarlılık sahibi olan herkesi çevreyle ilgili en az bir sivil toplum kuruluşuna üye olmaya ve çevre gönüllülerinin arasına katılmaya davet etti.

Türkiye’de rakamlarla atık sorunu

Her yıl, Türkiye’deki evlerden kaynaklanan toplam atık miktarı yaklaşık 25,28 milyon ton civarında. Bu da kişi başına günlük 1,15 kg. atığa karşılık geliyor. Yalnızca İstanbul’da her yıl 5.5 milyon ton evsel atık açığa çıkıyor.

Türkiye’de yılda 1,2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık ve 539 bin ton e-atık ortaya çıkıyor.
Ülkemizde bir yılda üretilen evsel atıklar 3,5 milyon adet çift katlı otobüsü doldurmaya yetecek miktarda. Bu otobüsleri arka arkaya koyduğunuzda Londra’dan Avustralya’nın Sydney kentine kadar uzanan ve sonra geri dönen bir kuyruk oluşturmuş olursunuz.
Türkiye’deki her insan yıllık olarak kendi vücut ağırlığının yedi katı atık ortaya çıkarıyor.

Her yıl marketler tarafından tahminen 17,5 milyar plastik torba dağıtılıyor. Bu rakam, kişi başına yıllık yaklaşık 240 adet torba tüketildiğini gösteriyor. Bir kişinin bir yılda ürettiği e-atık miktarı 6.5 kg.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

 

2015-06-15T09:45:21+00:00Haziran 15th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar