“Sofrada Sıfır Artık” Kampanyası Zonguldak ve Bartın’da

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), “Sofrada Sıfır Artık” kampanyası çerçevesinde seminerlerine  Zonguldak ve Bartın’da devam etti.

Halen İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural; 20 Ocak 2015 ‘te Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde,21 Ocak 2015 tarihinde Bartın İmam Hatip Lisesi ve Bartın Fen Lisesinde öğrencilerle buluştu.

Öğrencilere çevre ve vatandaşlık bilinci, hayvan sevgisi, hayvan hakları, geri dönüşüm, sigaranın zararları ve sağlık konularında da bilgiler veren Prof. Dr. Orhan Kural konferansta, “Sizlere daha iyi bir dünya bırakmak istiyoruz. Lütfen hayatınızda bazı değişiklikler yapın” dedi. Konferansta tüketimin bir parçası olunmaması gerektiğini dile getiren Kural, öğrencilerin çevreci ürünler tüketmelerini ve kola yerine ayran, süt gibi sağlıklı ürünler tercih etmelerini istedi.

Zonguldak Milli Eğitim Şube Müdürü Nusret PARLAK’ın da katıldığı konferansın başlangıç kısmında özellikle hayvan katliamlarına dikkat çeken Prof. Dr. Orhan KURAL, kürk yapımı ve kozmetik ürünlerin alerji deneyleri için birçok hayvanın hunharca katledildiğini, bunun en büyük sebebinin de yine insanların bu ürünlere olan düşkünlüğünün olduğunu belirtti. Hayvanların doğal yaşam alanlarında saldırıya uğramalarının yanı sıra hayvanat bahçelerinde ve sirklerde de kötü davranışlara maruz kaldıklarını belirten Kural, birçok platformda bu konuyla ilgili tepkisini dile getirdiğini ve bazı olumlu sonuçlar aldığını da söyledi.

Dünyada milyonlarca insanın açlık sorunuyla boğuştuğu bir dönemde israfın büyük bir sorun haline geldiğini belirten Orhan Kural, bilinçsiz tüketimin bu sorunu daha da büyüttüğünü, ÇEKUD ‘un “Sofrada Sıfır Artık” kampanyasının çok önemli olduğunu söyledi. Bilinçsiz tüketimin gıda ürünlerinin yanı sıra kullanım malzemelerinde de kendini gösterdiğini belirten Kural, öğrencilere özentiden uzak durmaları, geri dönüşüme önem vermeleri ve bunları içselleştirerek bir yaşam biçimi haline getirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dünyada yaşanan kıtlıklara ve eğitimsizliğe rağmen savaşların hala ekonomilerin en büyük kalemini oluşturduğunu belirten kural “Dünyadaki silah ticareti için bir yılda harcanan para ile okulsuz kimse kalmaz, bütün savaş ve çatışmalardan karlı çıkan sadece silah üreticileridir.” dedi.

Özellikle son zamanlarda sigaraya karşı verdiği mücadelelerde yaşadığı sıkıntıları belirten Orhan Kural, yılmadan mücadelesine devam edeceğini, yanlış bildiği şeylerin üzerine çekinmeden gideceğini söyledi. Türkiye’nin sigara yasağı konusunda dünyada örnek gösterilen bir yasayı çıkardığını ve bunu büyük bir başarı ile uyguladığını belirten Kural, öğrencilere sigaradan uzak durmaları konusunda telkinde bulunurken, sigaranın yarattığı kötü sonuçların resimlerinin de yer aldığı bir slayt gösterisi gerçekleştirdi.

Öğretmen ve öğrencilerde yoğun ilgi uyandıran Konferans,  Prof.Dr. Orhan Kural’ın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi. Ayrıca, ÇEKUD  Bartın temsilcisi Engin ÜRE tarafından , Prof.Dr. Orhan Kural’a Bartın tel kırması hediye edildi.