Sakarya’lı Çevreciler Ödüllerini Aldı

Sakarya Gençlik Kulübü (SGK)’nün, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği “Ağaç ve Hayat” konulu hikaye yarışmasının ödül töreni bugün (5 Haziran 2009 Cuma) yapıldı.

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi AKM salonlarında gerçekleştirilen ödül törenine öğrencilerle birlikte velileri ve öğretmenleri de katıldı. Törende ayrıca ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, Sakarya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turgut ÖZBEK, Milli Eğitim Şube Müdürü Zafer Levent SOYHAN, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Osman ELDOĞAN, Hak-İş İl Temsilcisi – Hizmet-İş Şube Başkanı  Fahrettin KÜTÜKÇÜ, Bembir -Sen Şube Başkanı Ahmet Öksüz ALİ ve yerel basın temsilcileri de katıldı.

ÇEKÜD ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği “Ağaç ve Hayat” konulu hikaye yarışmasının ödül töreni İstiklal Marşı’yla başladı. 2003 yılında kurulan Sakarya Gençlik Kulübü’nün bugüne kadarki faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım sunusunda özetle; “SGK; Sakaryalı gençlerimizin sağlıklı, mutlu, özgüveni gelişmiş, kendisiyle ve çevresiyle barışık, doğaya ve insana saygılı  bireyler olarak yetişmeleri için çalışmaktadır.” denildi.

Selamlama konuşması için söz alan SGK Başkanı Ali Okumuş; çevreye ve insana verdikleri önemi, tarihimizden ve kültürümüzden verdiği ibretlik örneklerle anlattı.

Dernek tanıtım filminin gösterilmesinden sonra kürsüye ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz çıktı. SGK yöneticilerine ve yarışmada emeği geçenlere teşekkür eden Yorulmaz; “Ağaç; çevre sorunlarına panzehir olmasının yanında; dalıyla, yaprağıyla, meyvesiyle, güzellik ve ihtişamıyla  ekonomik ve sosyal yaşantımıza girmiş çok iyi bir çevre dostu, önemli bir milli servet kaynağımızdır.” dedi. “Sakarya ilimizin ağaçlık ve yemyeşil olması bizi aldatmamalı.” uyarısında bulunan Yorulmaz, ülkemizin birçok bölgesinin yeşile hasret olduğunu hatırlattı. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın tiyatrocu Levent Kırca’ya hazırlattığı kısa çevre filminin gösteriminin ardından Özel Güneşler Talat Tömekçe İlköğretim Okulu Çevre Kulübü öğrencileri sahneye davet edildi. Öğrencilere; Sakarya’da hatıra ormanı oluşturarak örnek bir davranış sergiledikleri için, ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz eliyle ÇEVRE DOSTU sertifikaları verildi. Tören; “Ağaç ve Hayat” konulu hikaye yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. Aşağıda dereceye giren öğrenciler, okulları ve ödülünü veren yetkililerin isimleri yer almakta:

İlköğretim Okulları Arası Hikaye Yarışmasında Derece Alanlar

1. Pamukova Kocaali Kirazlı İlköğretim Okulu öğrencisi Melek Alemdar – İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turgut ÖZBEK

2. Pamukova 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi Gülnur Kahraman – İl Milli Eğitim Şube Müdürü Zafer Levent SOYHAN

3. Özel Ufuk Işık İlköğretim Okulu öğrencisi Sevda Nur ŞENTÜRK – Hak İş İl Temsilcisi  Hizmet İş Şube Başkanı Fahrettin KÜTÜKÇÜ

Ortaöğretim Okulları Arası Hikaye Yarışmasında Derece Alanlar

1. Ferizli Fikret-İsmet Aktekin Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Dinçer – Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Osman ELDOĞAN

2. Adapazarı Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Samet Dağkurt – Bembir-Sen Şube Başkanı Ahmet ÖKSÜZ ALİ

3. Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kevser Türkyılmaz – Sakarya Gençlik Kulübü Başkanı Ali OKUMUŞ