Paris, Hava Kirliliğine Trafikle Karşı Koyuyor

Paris’te hava kirlilik oranının yüksekliği nedeni ile alternatif trafik uygulanıyor.

Alternatif trafik uygulamasında bugün tek sayılı plakalı arabaların trafiğe çıkmasına izin verildi. Kamyonların trafiğe çıkması yasaklanırken sadece  ticari taksi ve acil hizmet veren araçların dolaşmasına izin verildi. Paris’te geçen hafta hava kirliliği nedeni ile cuma günü başlayan üç günlük  toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanımın da süresi uzatıldı.

Uygulamadaki amaç hava kalitesini iyileştirmek. Yaklaşık 700 polis, alınan bu tedbirin uygulanmasını kontrol etmek için belli noktalarında seferber edildi.

Parislilerin yaşamını kolaylaştırmak için, toplu taşıma araçları otobüs, metro ve banliyölere giden trenler in Pazartesi günü de  ücretsiz olduğu duyuruldu.

Fransa Başbakanı Jean – Marc Ayrault , sabah yedide Paris polis merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi ve çalışmaları yerinde izledi.

Paris’te kirliliği azaltabilmek için Alternatif trafik uygulaması 22 komşu belediyeler  ile yürürlükte. Gerekirse “alternatif trafik uygulaması uzatılacak.

DENETLEMEDE CEZA YAĞDI

Bu arada kurallara uymayanlara 22 avro ceza kesileceği açıklandı. Sabah başlayan denetimlerde saat 12’ye kadar 3 bin  kişiye ceza yazıldı.

 

Kaynak : Cumhuriyet
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.