Nükleerde Yerli Hamle Adımı

Nükleer enerji, kalkınmada itici güç olarak dizayn edilmeye başlandı. Malzemelerin yerli tedariki için teşvikler hayata geçirilirken, eğitimden personele kadar her alanda milli unsurlar öne çıkacak.

Türkiye nükleer enerjiye hazırlanırken yerli firmalardan önemli bir hamle geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Adana Sanayi Odası’nca yürütülen çalışma kapsamında nükleer santral inşaatında çalışacak personelin eğitimden malzemelerin yerli tedarikine, kalite, kontrol sertifikasından radyasyondan korunma eğitimine kadar bir dizi adım atılıyor. Bu kapsamda öncelikle nükleer simülasyon merkezi kurulacak.

Firmalar, mayısta Fransa, Rusya, Haziran’da Japonya’da nükleer santrallere ilişkin eğitim programlarına katılacak. Fransa ile yapılacak anlaşma ile ilk kez Türkiye’de lise düzeyinde nükleer eğitim müfredata girecek.

Yerli firmalar, Akkuyu, Sinop, İğneada’da yapılması planlanan üç nükleer santralin inşaat, malzeme tedariki ve yan sanayinde aktif rol üstlenecek. Türkiye santral yapımında kablodan dikenli tele kadar birçok malzemede tedarikçi olacak. Sanayi Bakanlığı Kümelenme Destek Projesi kapsamında bu hafta Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi’ne imza atılacak. Proje kapsamında Türk sanayisinin nükleer sektörü tanıması hedefleniyor.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararın paylaşılmıştır.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments