KKTC Su Temin Projesinde Önemli Bir Eşik Daha Aşılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Dünya’da ilk kez uygulan deniz boru hattı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su sağlayacak KKTC Su Temin Projesi’nde önemli bir eşik daha aşılıyor. Türkiye tarafında yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı 26 Ocak Pazartesi günü su tutmaya başlayacak.

Yıllık 75 Milyon Metreküp Su Aktarılacak

Proje ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını belirtti.

Anamur’da 84 Bin Dekar Arazi Sulanacak

Pazartesi günü saat 10:00’da su tutmaya başlayacak ve temelden 99 metre yüksekliğindeki 130,5 milyon metreküp depolama hacmine sahip Alaköprü Barajı’nın projenin temelini oluşturduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Alaköprü Barajı’nın temelinin 7 Mart 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde atıldı.

Alaköprü Barajı ile KKTC’ye içmesuyu sağlamanın yanında Anamur’da 84 bin dekar arazinin de modern teknoloji ile sulanacağını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu baraj sayesinde Anamurlu çiftçilerin de kazanacağını söyledi.

Deniz Geçişinin 25 Km’si Tamamlandı

Pazar günü su tutmaya başlayacak Alaköprü Barajı ile projede önemli bir eşiğin aşılacağının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “KKTC tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı ile Türkiye ve Kıbrıs tarafı kara yapılarını da tamamladık. 80 km’lik deniz geçişinin ise 25 kilometresi döşendi” diye konuştu.

Dünyada Bir İlk

KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişinin Dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, boru hattının deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıda geçeceğini ve çalışmaların hızla devam ettiğini vurguladı.

20 Temmuz’da Adaya Su Verilecek

KKTC Su Temin Projesi’ni sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İçmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu projeyle, Allahın izniyle 20 Temmuz’da adaya suyu ileteceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak : Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.