Elektrikli Taksiler İstanbul Yollarına Çıkıyor

Sıfır karbondioksit salımı nedeniyle üreticilerin uzun süreden beri üzerinde çalışarak geliştirdiği yüzde 100 elektrikli araçlar, ‘taksi’ olarak İstanbul sokaklarına çıkmak için gün sayıyor.

Tarife, vergi ve yakıt avantajı

Elektrikli araçların sağladığı avantajlar hakkında bilgi veren Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli taksiler için teşvik amacıyla lüks taksi tarifesi kullanımına izin verdiğini, yani elektrikli araçlarda tarifenin normal fiyatlamaya göre yüzde 15 daha fazla olacağını vurguladı. Uğur, araç satın alımında ÖTV vergisinin yüzde 3 olarak belirlendiğini de hatırlattı.

Tarife ve vergi avantajının yanında düşük yakıt tüketimi ile tüm taksicilerin elektrikli aracı tercih edeceğini söyleyen Uğur, “Biz normal şartlarda günlük 400-450 km yol yapıyoruz. Bize verilecek araçlar tek şarj ile 350- 400 km yol yapacak ve burada gerçekten çok büyük yakıt tasarrufu sağlayacağız. Aracın 120 bin lira olan maliyetini düşündüğümüz zaman, bu fiyatı aracın bir senelik getirisi ile telafi edebiliyorsunuz. Mevcut durumda araçların aylık yakıt ve bakım masrafları gibi temel giderleri yaklaşık 6 bin 500 lira seviyesinde gerçekleşiyor. Yeni araçlarda bu giderler bin lira kadar aşağıya inecek ve bu 5 yıl boyunca sabit kalacak” diye konuştu.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.