BOABAB AĞACI

Baobab” sözcüğü, bin yıllık ağaç anlamına gelir; bu ağacın ömrü, gerçekten, sonsuz denecek kadar uzundur.

Asya ve Afrika’ da bulunan Boabab ağacı dünyadaki en şekilli ağaçlardandır.Genelde üzerlerinde yaprak bulunmayan ağaçların boyları 18 m  ve gövde çapları 9 m yi bulur.

Yaz sıcaklığının çok yüksek olduğu yerlerde yok olmadan yaşabilmesinin İlahi sırrı ise ağaçların uzun ve kalın gövdesi adete bir su deposu görevi görüyor olmasıdır. Bu yüzden ağaç dışarıdan kuru gibi görünse de asla kurumuyor ve yangına karşlı dirençli oluyor.

Kabuğundan ve yapraklarından “adasonina” adı verilen ateş düşürücü madde elde edilen baobabın odunundan kâğıt  da yapılır. Portakal büyüklüğünde, yumurta biçiminde olan meyvesinin ekşi etli bölümü, şeker ekilerek yenir.

chandiler

CHANDELİER AĞACI

ABD’ nin California eyaletinde bulunan bu ağaç 100 m boyunda, 6 m çapında ve 2400 yaşında sekoyadır. Bu ağacın en ilginç özelliği belki dünya’ da içinden yol geçen tek ağaç olmasıdır. Dev ağaç zamanla yolu kaplamış ve yetkililer ağacı kesmemek için 1930 yılında gövdesini kazıyarak ortasından tünel geçirmişler.

ejder1

EJDER AĞACI

10 m boyunda ve 1m çapında bulunan ve yaprak dökmeyen iğne yapraklı bu türden dünyada yalnızca 40 tane mevcuttur.

İspanyanın kanarya adasında bulunan bir örneğinin yaklaşık 1000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu ağacın en önemli özelliği gövdeleri yaralandığı zaman kırmızı kan gibi bir sıvı akıtmalarıdır. Bu özelliklerinden dolayı Ejder ağacı olarak adlandırılır. Bu özelliklerinden dolayı oldukça fazla turist çekmektedirler.

Ta Prohm Agaci

Ta PROHM AĞACI

Kamboçyanın vahşi ormanlarında bulunan bu ağaç Ta Prohm tapınağının en ürkücütü  ağaç türüdür. Bu gün ise Kamboçya Angkor Arkelojik parkının bir parçası durumunda.

Yaşı henüz tam tespit edilemeyen ve terk edilmiş bir bölgede sürekli büyüyen ağaçlar yüzyıllar önce ta phorm tapınağına ev sahipliği yaptı.

Yılan şeklindeki görünümüyle çok ürkütücü olan bu ağaçlar bu gün turistlerin en uğrak yerlerinden biri haline gelmiş.

Sherman Agaci

SHERMAN AĞACI

Yaklaşık 3200 yaşında olan ABD ‘nin Kalifornia Sequoia Ulusal parkında yer alan bu ağaç yapılan araştırmalara göre şu an dünyanın en büyük ağacıdır.

Literatürde “General Sherman” olarak geçen  bu ağaç türünün gövdesi 24.32m olup boyu yaklaşık 85m dir. 1968 yılında yapılan bir araştırmaya göre ağacın ağırlığı 2030 tondur. General Sherman ağacının yaprakları mavimsi yeşil renktedir.

General Sherman dünyanın en büyük sekoyası olmasına karşın en yaşlısı değildir. General Sherman genç gibi hala büyümeye devam ediyor.

HAYAT AĞACI

HAYAT AĞACI

Bahreyn de bulunan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan bu ağacı görenler gözlerine inanamıyor çünkü bu ağaç  çölün tam ortasında 400 yıldır yaşamını sürdüyor. Bu yüzden bölge halkı tarafından hayat ağacı olarak adlandırılıyor.

ceviz ağacı

PİRANGİ CEVİZ AĞACI

Dünyanın en büyük ceviz ağaçlarından biri olması özelliğini taşıyan bu ağaç Brazilya’ da yaşıyor. Tek başına yılda 8000 meyve veren ağacın kökleri o kadar uzunki bu yüzden 8500 metrekare yer kaplıyor. Pirangi ağacı büyüklüğünden dolayı hiçbir fotoğraf karesine tam olarak sığmıyor.

willami çamı

WİLLAMİ ÇAMI

Dış görünümüne bakıldığında sıradan bir çam ağacı olarak görünen bu tür, dünyanın 1994 yılında keşfettiği ve dinazorlar zamanından kalma bir bitkidir. Bu nedenle fosil ağaç olarak da bilinir.

Wollemi ağacının en eski fosili 200 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Avusturya’ da bulunan Wollemi çamından doğal ortamda yalnızca 100 tane kalmış olması onu dünyanın en kapsamlı koruma kampanyalarının içine sokmuş durumda.

oxaca

OAXACA AĞACI

Meksikanın Oaxaca şehrinde bulunan bu ağaç türünü faklı kılan dünyanın alt tarafı en kalın ağacı .

Bu özelliği sayesinde ziyaretçileri tarafından ağaç gövdesi altında fotoğraf çektirmek oldukça ilgi çekici bulunuyor.