Denizli Çevre Haftasını Bir Dizi Etkinlikle Kutladı

Denizli GÜLÇEV, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası münasebeti ile ilk etkinlik olarak Denizli Kız Teknik Meslek Lisesi bahçesinde bahçe düzenleme çalışmaları kapsamında ağaçlandırma çalışması yaptı.

Program öncesinde basın açıklaması yapan GÜLÇEV Başkanı Tamer İm, “5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle; küresel ısınmanın ve çölleşmenin durmasına katkı sağlamak, aldığımız emaneti çocuklarımıza daha iyi bir şekilde teslim etmek için bütün halkımızı ‘en az kullandığınız kadar ağaç dikin’ çağrısıyla, ağaç dikme yarışına davet ediyoruz.

Ağaç dikme kampanyamıza tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, tüccar ve sanayicileri, münevverleri, mütehassısları, eğiticileri ‘Sen Yoksan Kimse Yok-Yeşil Bir Dünya İçin Bir Fidan da Sen Dik’ anlayışıyla, ağaçlandırma kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz” dedi. Çevre dostları kampanyaya, ‘fidan’ yazıp, 7630’a SMS göndererek katılabilecekler. Kampanya çerçevesinde, 2011 yılı içinde Tosunlar beldesinde, 10 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor.

Haftanın son etkinliği olarak geçtiğimiz günlerde sonuçlanan ve ÇEKÜD ile GÜLÇEV Gülistan Çevre ve Kültür Derneği ile birlikte düzenledikleri Denizli’deki ilk ve orta öğrenim okullarına yönelik “Çevre Sizsiniz”  konulu çevre yarışması final programı yapıldı.

Doğan Demircioğlu Emsan İlköğretim Okulu Salonunda yapılan tören, İl Milli Eğitim Müdür Yard. Hüseyin Başgün, Çevre ve Orman İl Müdürü Yardımcısı Erhan Ersarı,Gülçev ve Asil Gençlik yöneticileri, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin katılımı ile gerçekleşti.

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, konuşmasında “ÇEKÜD’ ün bilinçli bir nesil, duyarlı bir toplum için faaliyetlerini genele yayarak devam ettirdiğini, İstanbul’da 4 yıl önce başlattıkları çevre yarışmalarını Adana, Van, Hatay ve Denizli gibi Anadolu şehirlerinde devam ettirdiklerini, öncelikli hedeflerinin, bireylerdeki farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak olduğunu, çevre sorunlarının temelinde bilinçsiz ve doyumsuz insan karakteri olduğunu” söyledi.

Yarışmaya dereceye giren birinciler Tablet PC, ikincilere fotoğraf Makinası, üçüncülere de MP4 Çalar verildi. Ayrıca finale kalan tüm öğrencilere madalya verildi.

İlk ve ortaöğretim öğrencileri arasında çevre bilincini arttırmak, çevre dostu fikirler üretmek amacıyla ÇEKÜD tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen, “Çevre Sizsiniz” konulu çevre yarışması ödül töreni, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yarışmanın ödül töreninde konuşan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, ÇEKÜD’ün, bilinçli bir nesil, duyarlı bir toplum için faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini belirterek, “Bu faaliyetlerimizde öncelikli hedefimiz, bireylerdeki farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak. Çünkü çevre sorunlarının temelinde bilinçsiz ve doyumsuz insan karakteri olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yorulmaz, iki sene önce başlattıkları “Sen Yoksan Kimse Yok” ağaçlandırma kampanyası boyunca yüzlerce okul, binlerce öğrenci, çevre gönüllüsü birçok şirketle 100 bine yakın fidan diktiklerini kaydederek, “Bireyi, yaşayan çevre ile buluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü canlı yaşam bireyin içindeki güzel duyguları canlandıracak önemli bir argümandır. Henüz birkaç ilköğretim okulunda uygulama imkanı bulduğumuz “Tohumdan Fidana” projesi ile de öğrencilerimize emek verdirerek, sahiplendirmeyi amaçladık. Öğrencilerimiz, bu proje ile tohumun fidana dönüşmesini gün gün, adım adım izleme fırsatı buldular” diye konuştu.

Resim, fotoğraf ve uygulanabilir proje dalında İstanbul genelinde toplam 233 farklı okuldan 263 eserin katıldığı yarışmada, birincilik kazanan öğrencilere diz üstü bilgisayar, ikinci olan öğrencilere bisiklet, üçüncülere ise dijital fotoğraf makinesi verilirken, finale kalan tüm öğrencilere madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ödül programı finale kalan eserlerden oluşan sergi açılışının ardından sona erdi.