Çevreci Öğrenciler Ödüllerine Kavuştu

İlk ve orta öğretim öğrencileri arasında çevre bilincini arttırmak, çevre dostu fikirler üretmek amacıyla ÇEKÜD tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen, “Çevre Sizsiniz” konulu çevre yarışması ödül töreni, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yarışmanın ödül töreninde konuşan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, ÇEKÜD’ün, bilinçli bir nesil, duyarlı bir toplum için faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini belirterek, “Bu faaliyetlerimizde öncelikli hedefimiz, bireylerdeki farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak. Çünkü çevre sorunlarının temelinde bilinçsiz ve doyumsuz insan karakteri olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yorulmaz, iki sene önce başlattıkları “Sen Yoksan Kimse Yok” ağaçlandırma kampanyası boyunca yüzlerce okul, binlerce öğrenci, çevre gönüllüsü birçok şirketle 100 bine yakın fidan diktiklerini kaydederek, “Bireyi, yaşayan çevre ile buluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü canlı yaşam bireyin içindeki güzel duyguları canlandıracak önemli bir argümandır. Henüz birkaç ilköğretim okulunda uygulama imkanı bulduğumuz “Tohumdan Fidana” projesi ile de öğrencilerimize emek verdirerek, sahiplendirmeyi amaçladık. Öğrencilerimiz, bu proje ile tohumun fidana dönüşmesini gün gün, adım adım izleme fırsatı buldular” diye konuştu.

Resim, fotoğraf ve uygulanabilir proje dalında İstanbul genelinde toplam 233 farklı okuldan 263 eserin katıldığı yarışmada, birincilik kazanan öğrencilere diz üstü bilgisayar, ikinci olan öğrencilere bisiklet, üçüncülere ise dijital fotoğraf makinesi verilirken, finale kalan tüm öğrencilere madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ödül programı finale kalan eserlerden oluşan sergi açılışının ardından sona erdi.