ÇEKÜD , Hatay Valiliği ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Dünya Toprak Haftası nedeniyle fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

ÇEKÜD Bölge Temsilcisi İsmet Gümüş ve  ÇEKÜD Hatay İl Temsilcisi Recep Aydöner’in de katıldığı törende, Hatay Vali Teoman İlköğretim Okulu öğrencileri; ÇEKÜD gönüllüsü Öğretmen Nazan Gökşen ile birlikte, Minik Ellerden Büyük İşler (Tohumdan Fidana) kampanyası kapsamında, yeşeren tohumlarını toprakla buluşturdular.

Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde yanan yerleri tekrar yeşertmek için yapılan etkinlikte konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi, toprak ve insan ilişkilerinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi.

Tüfekçi, düzenlenen etkinliklerin toprağı koruma bilincini arttırmak yönünde olduğunu dile getirerek, “11 Haziran tarihinin içerisinde yer aldığı hafta boyunca, toprağın kıymetli bir varlık olduğunu, kaybedilmesi halinde geri kazanımının mümkün olmadığını, koruyup gözetilmesi gerektiğini, bu yönde toplumsal bilincin oluşturulmasının gerekliliğini” vurguladı.

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop ise; toprağın korunup gözetilmesi gerektiğini dile getirerek, “Hayatımız onsuz olmaz, en önemli kaynağı olan toprağın önemini vurgulamaya, kıymetli ve üretilmeyen bir varlık olan toprağın, korunup gözetilmesine ve toplumsal bilincin güçlendirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.