Çevre  Kuruluşları Dayanışma Derneği  (ÇEKÜD), Antalya Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün  işbirliğinde Antalya’da 1200 adet fıstık çamı ve keçi boynuzu (harnup) fidanı dikildi. 

ÇEKÜD’ün “Bir Fidan Borcun Var” kampanyası kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü’nün Döşemealtı Şefliği sınırları içerisinde yapılan dikim törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, Orman İşletme Müdürü Mitat Uyan, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abidin Şengezer, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Dengiz, Döşemealtı İlçe Belediye Başkanı Nurettin Tursun çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı.

Dikim töreninde açılış konuşmasını yapan ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, yaban hayat ve biyo çeşitliliğin korunması açısından ormanların önemine dikkat çekerek, yanan ve yok olan ormanların yerine yenilerinin dikilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Türkiye’nin ağaçlandırma faaliyetlerinde ilk üçe girdiğini hatırlatan Yorulmaz, ”Günlük yaşantımızda tükettiğimiz orman kaynaklarına ait kişisel fatura kabarıyor. “Bir Fidan Borcun Var” kampanyası bu borcu hatırlatmak için güzel bir fırsattır” dedi.

Gerçek çevreciliğin eko sisteme en uygun şekilde yaşamak olduğunu vurgulayan Süleyman Yorulmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Çevre sorunları ve ekonomik krizler dünyada küresel anlamda en çok tartışılan konuların başında. Her iki sorun da israf ver aşırı tüketim kaynaklı. Küresel güçler, bu sorunlara çözüm üretmekteki  başarısızlıklarını 2012’de Rio’da yapılan BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında bütün dünyaya ilan ettiler. Çözüm tüketim hızımızı düşürüp, yaşam tarzımızı değiştirmekten geçiyor. Tüketim faturalarımızı fidan dikerek ödeyip gelecek nesilleri cezalı fatura borcu ödemek zorunda bırakmayalım.”

Yorulmaz, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun  böyle bir çevre faaliyetine katılmasının, çevrenin sağlığımız açısından önemini gösterdiğini belirterek; başta sayın Bakan olmak üzere  katılımcılara, proje ortaklarına ve destek verenlere teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasına çevre duyarlılığının sağlıklı bir şekilde oluşması için çalışmalar yürüten  Orman ve Su İşleri Bakanlığına teşekkür ederek başladı. Müezzinoğlu konuşmasının devamında şunları vurguladı:  “Toplumumuzda ağaç kesmeyi baş kesme ile eşdeğer görebilecek kadar çevreye duyarlılık gösteren bir anlayış hakim. Bizler, inanç ve değerlerimizle de son nefesinde bile olsan elindeki fidanı dikmeyi tavsiye eden bir anlayışın mensuplarıyız. O nedenle çevre bizim için önemli, çevre bizim için değerli. Çevrenin de  kendine ait hak ve hukuku var. O nedenle bizim duyarlılıklarımız; yalnız kendi nefsimize, kendi şahsımıza, kendi çıkarlarımıza göre değil. Kendi hak ve hukukunuza dikkat ettiğimiz kadar, çevrenin de hak ve hukukuna dikkat etmeliyiz. Çevrenin hak ve hukukuna riayet eden ve önceleyen bir anlayışı ne kadar güçlü yerleştirebilirsek o kadar medeni bir toplum oluruz, o kadar sağlıklı bir toplum oluruz ve geleceğe o kadar güvenle ve olumlulukla bakabiliriz. Çünkü bizler gelecek nesillere, hak ve hukukun korunduğu ve geliştirilebilirliği, çevrenin hak ve hukukunun da korunduğu bir dünyayı, bir ülkeyi, bir bölgeyi , bir mahalleyi bırakabilmek her halde en önemli görevimiz ve sorumluluklarımız arasında diye düşünüyorum.”

ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz’a, derneğin yönetimine ve çevre konusuna duyarlılık gösteren tüm Antalyalılara teşekkür eden Müezzinoğlu, konuşmasına şu temennilerle son verdi:  ”İnşallah beş on yıl sonra buradaki ağaçların gölgesinde piknik yapmayı da ailecek Yüce Rabbim nasip etsin diyorum. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Yağmur altında gerçekleştirilen  dikim töreninde, Akdeniz Dinamik Gençlik ve Spor Kulübü üyeleri renkli görüntüler oluştururken, Aşık Garip’in “Ağaç Destanı” isimli şiirini okuyan İzci Muhammed Es’ad Oğuz dinleyenleri hüzünlendirdi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2009 yılı orman haftasında düzenlemiş olduğu kompozisyon yarışmasında dereceye giren kompozisyonların okunmasının ardından törene katılanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.