Zehirli Dumanı Kısa Süreli Soluma Dahi Riskli  

Anasayfa://Zehirli Dumanı Kısa Süreli Soluma Dahi Riskli  

Zehirli Dumanı Kısa Süreli Soluma Dahi Riskli  

İstanbul Bayrampaşa’daki ayakkabı tabanı imalathanesi yangınında uzun süreli dumana maruz kalanlar, uzmanlara göre ciddi bir risk altında. Bu maddelerden kaynaklı zehirli gazlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

İstanbul Bayrampaşa’daki Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi’nde önceki gün Sabah saatlerinde başlayan yangın 8 saat süren bir çalışmayla kontrol altına alınabilmişti. Uzun süre gökyüzünü kaplayan siyah Dumanlar çevreye de yayılmış, 1’i ağır 12 kişi yaralanmıştı.

Ortaya çıkan zehirli dumandan etkilenme riski nedeniyle yangın mahaline yakın mesafedeki bir okulun dahi tatil edildiği yangında, polyol, izosiyanat, plastik ve benzeri kimyasal maddeler alev aldı. Bu maddelerden kaynaklı zehirli galar uzmanlara göre ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

‘Uzak durulmalı’

Yanan malzemenin yüksek miktarda toksik gaz barındırması nedeniyle kısa vadeli solumanın da riskli olduğunu belirten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Ortamda yüksek miktarda karbonmonoksit gibi gazların çıkmasına yol açan yanıcı maddeler varsa ölüme bile yol açabilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. İzosiyanat, özellikle solunum yollarında ciddi tahrişe yol açabilir. Bu tarz olaylarda kronik hastalığı olanlar özellikle akciğer, dolaşım sorunu, kalp hastalıkları olan kişilerin sorunun daha büyük ölçüde tetiklemesine neden olabilir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile duman belirli bir süre maruz kalan insanlar olumsuz olarak etkilenebilir. Bu tarz yangınlar orta ve uzun vade de insan sağlığını tehdit edebilecek olaylar. Yangın gibi olaylarda koru bantları insanların dumandan etkilenmeyeceği kadar uzak noktalara çekilerek insanların uzak durması sağlanmalı. Duman giren ev ve işyerleri yeterince havalandırılmalı ve ortamdaki zehirli havanın uzun süre solunmaması gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-11-28T07:42:59+00:00Kasım 28th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar