Yeşilay Bağımlılıkla Mücadelede Sosyal Merkez Açacak

Anasayfa://Yeşilay Bağımlılıkla Mücadelede Sosyal Merkez Açacak

Yeşilay Bağımlılıkla Mücadelede Sosyal Merkez Açacak

Yeşilay uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede olumlu sonuçlar almak için yeni bir proje geliştirdi. Türkiye için hazırlanan rehabilitasyon modeli çalışmalarında 20 ülkenin çalışmaları analiz edilerek Türk kültürü ve toplum yapısına uygun model geliştirildi.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz’ın projenin hazırlık aşaması 2 yıl sürdüğüne dikkat çekerek yapılacakları şöyle anlattı: “Tıbbi tedavi sonrası herhangi bir destek olmadan aynı sosyal çevreye dönen bireyin yeniden madde kullanması sürpriz olmaz. Burada asıl çözülmesi gereken konu AMATEM ve ÇEMATEM’de maddeden arındıktan sonra kişiye psikolojik danışmanlık, terapi ve rehabilitasyon desteğinin verilmesi ve sosyal hayata tekrardan kazandırılmasıdır.”

Yeni projeyle 40’ar kişilik rehabilitasyon merkezlerinde maddeden arındırılan kişilerin yataklı veya ayakta tedavi edilmesi saptandıktan sonra yataklı tedavi görecekleri ortalama 9-12 aylık bir süreç bekliyor. Bu süreç içerisinde burada kalan kişiler meslek eğitimi, seminerler, değerler eğitimi gibi çeşitli programlar ile sosyal hayata kazandırılacak. Yeşilay bu şekilde hizmet verecek 40 merkez kurmayı hedefliyor.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-08-18T15:25:00+00:00Ağustos 18th, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar