Yeşeren 5 Bin fidan Malatya’da Toprakla Buluştu

Anasayfa:///Yeşeren 5 Bin fidan Malatya’da Toprakla Buluştu

Yeşeren 5 Bin fidan Malatya’da Toprakla Buluştu

2013’ün ilk günlerinde ÇEKÜD’ün girişimleri ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü ve ÇEKÜD Malatya temsilciliğinin işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Minik Ellerden Büyük İşler Tohumdan Fidana’ kampanyasının ilk meyvesi ‘’Yeşeren tohumlar Malatya’da toprakla buluşuyor’’ etkinliği ile alındı.

9 Kasım Cumartesi günü, Elazığ yolu üzerindeki Çolaklı Köyü mevkiinde gerçekleştirilen etkinlikte toplam 5 bin fidan dikildi.

Etkinliğe Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca, Fidanlık Şefliği Müdürü Serkan Yılmaz, Malatya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ahmet Özer, Öncü İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur, Zinde Sosyal Gelişim Derneği İl Temsilcisi Mehmet Bıçak ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu gönüllüsü ile çeşitli okullardan öğrenciler, İzciler ve Malatyalı çevre gönüllüsü vatandaşımız katıldı.

ÇEKÜD İl Temsilcisi Dr. Erol Karaaslan törende yaptığı konuşmada, ÇEKÜD’ün faaliyetlerine değinerek, bu faaliyetlerin Malatya ayağında gösterilen ilgiye teşekkür etti. Çevre sorunlarının konuşulan konuların başında geldiğine dikkat çeken Karaaslan, ”Ağaç yetiştirmek, doğayla içli dışlı olmak insan yaşamında mutlaka yer alması gereken bir hobi olmalıdır. Ağaçları sevmek için fidan yetiştirmenin zevkini tatmalıyız. Ormanları korumak için ağaç yetiştirmenin zorluğunu yaşamalıyız. Bir yıl içinde kullandığımız kağıt kartonlar ve diğer ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz. Yani her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var. Şunu da biliyoruz ki yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır.”

ÇEKÜD’ün 2011 yılında Yaygın Belediyesi yakınında 3000 fidanın dikimini gerçekleştirdiğini hatırlatan Karaaslan, ”Bu yıl okullara 5000 civarında Badem Tohumun dağıttık. Bundan sonra da bu  faaliyetlerimiz devam edecektir. Bizlere destek veren mülki ve idari amirlere ve Malatyalılara teşekkür ederiz.”

Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz de yaptığı konuşmada, “Milli ve Manevi Değerlerine bağlı, çevreye duyarlı nesiller yetiştirmek hepimizin en önemli görevi. Böylesi hayırlı işler yapan bu arkadaşlarımızın daima yanlarında olmamız gerekir” dedi.

Fidan dikiminin ardından katılımcılara çiğköfte ikramı yapıldı. Öncü İzcilik Kulübünden izcilerin çevredeki atıkları toplamasıyla takdirle karşılandı.

2014-01-25T13:16:22+00:00Ocak 25th, 2014|Minik Ellerden Büyük İşler Projesi|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar