Yeraltı Suyunun Yoğun Olarak Kullanıldığı Konya Kapalı Havzası’nda Rezervlere Kar Dopingi

Anasayfa://Yeraltı Suyunun Yoğun Olarak Kullanıldığı Konya Kapalı Havzası’nda Rezervlere Kar Dopingi

Yeraltı Suyunun Yoğun Olarak Kullanıldığı Konya Kapalı Havzası’nda Rezervlere Kar Dopingi

Havzada Bulunan Ortalama 40 cm’lik Karın Yeraltı Suyuna 870 Milyon Metreküp Katkı Vermesi Bekleniyor…

2016’nın son günleri ve 2017’nin başlarında yoğun kış şartları yaşayan ülkemizin büyük bir bölümü beyaz örtüyle kaplandı. Yağan bu kardan Konya Kapalı Havzası da nasibini aldı. 11 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yapılan hesaplamalara göre havzanın tamamında ortalama 40 cm’lik kar örtüsü oluştu ve bu örtü yeraltı suyunun yoğun olarak kullanıldığı bu bölgede rezervlere 870 milyon metreküplük bir katkı sağlayacak.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hesaplamalara göre Konya Kapalı Havzası’nın yağan kardan yeraltı suyu bakımından büyük fayda sağlayacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu durum havza açısından çok önemli. Herkesin malumu olduğu gibi o bölgede yeraltı suyu çok yoğun kullanılıyor ve seviyelerde azalmalar meydana geliyor. Zaman zaman televizyonlarda bu bölgede büyük obrukların oluştuğunu seyrediyoruz. Yağan bu karın süzülerek yeraltına inmesi, su seviyelerinin desteklenmesi açısından önem arz ediyor” diye konuştu.
Konya, 3 Ocakta 51 cm’yi Gördü

Konya Kapalı Havzası yüzey alanının Tuz Gölü ve Beyşehir Gölü hariç yaklaşık 47 bin km2 olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu alan uzun yıllardır görmediği kar yağışını aldı. Misal vermek gerekirse Konya en son 1949 yılının Ocak ayında 48 cm’lik kar yağışı almıştı.

30 Aralık 2016’da 48 cm’yi, 3 Ocak’ta ise 51 cm’yi gördü.  Ocak 1976’da 48 cm’yi gören Beyşehir, 11 Ocak’ta 60 cm’yi gördü. Aksaray en yüksek Ocak ayı yağışını 27 cm ile 1 Ocak’ta aldı. Yine Karaman 2002 yılı Aralık ayında 39 cm yağış almıştı. 27 Aralık 2016’da ise 85 cm kar yağışı gördü” değerlendirmesinde bulundu.

Havzanın Yüzde 85’i Karla Kaplı

Konya Kapalı Havzası’nın 11 Ocak itibarıyla ortalama 40 cm’lik bir kar örtüsüyle kaplı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu şöyle devam etti:

“Bu kar örtüsünün yeraltı sularına etkisini araştırdık. Değerlendirirken, karın oluşturduğu su potansiyelinin havzada akifer özelliğe sahip yani yüzeydeki suyu süzerek depolayabilecek alanlardaki süzme yüzdesini kullandık. 1 metre kar kalınlığının 22 cm’si su yüksekliği oluyor. Bu ise yüzde 85’i karla kaplı havzada 4.74 milyar m3 kar-su eşdeğerini işaret ediyor.
Havza genelinde akifer özelliğine sahip birimlerin toplam yüzey alanı 36 bin 598 km2’dir. 40 cm’lik kar yağışının havzadaki su eşdeğeri 12 cm’dir. Havzadaki akifer birimlerin ortalama süzülme katsayısı 0,20 olarak alındığında havzadaki söz konusu yağış etkisindeki yeraltı suyu beslenimi 870 milyon metreküp olarak hesaplanmıştır. Bu beslenimin havzadaki toplam akifer alanına bölünmesi sonucunda yeraltı suyu seviyesini yaklaşık 2 cm yükselteceği düşünülmektedir”

Ülkemizin bereketli bir kış geçirdiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yeraltı su seviyelerinin yükselmesinde kar yağışı yağmura göre çok daha etkili oluyor. Konya Kapalı Havzası inşallah bundan sonra da alacağı yağışlar sayesinde yeraltı su seviyelerini yükseltir. Biz de Bakanlık olarak aşırı yeraltı su kullanımını engellemek için gerekli çalışmaları yapıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-01-23T08:11:14+00:00Ocak 23rd, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar