Türkiye’nin İlk Tip Lavanta Vadisi Projesi Isparta’da Uygulanacak…  

Anasayfa://Türkiye’nin İlk Tip Lavanta Vadisi Projesi Isparta’da Uygulanacak…  

Türkiye’nin İlk Tip Lavanta Vadisi Projesi Isparta’da Uygulanacak…  

Türkiye’nin Gül Şehri Isparta, Lavanta Üretiminde Söz Sahibi Oluyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin gül şehri Isparta’nın lavanta üretiminde söz sahibi olması için desteklerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından ülkemizde ilk defa tip proje olarak uygulanacak Lavanta Vadisine Or-Köy desteği verilecek.

 

2014’te 240 Ton Lavanta Üretimi Gerçekleştirildi

Türkiye’nin gül şehri olarak bilinen Isparta’da yürütülen çalışmalar çerçevesinde 2014’te 1600 dekar alanda 240 ton lavanta üretimi yapılarak 5 ton lavanta yağı elde edildi.

Ayrıca hoş kokusu, ıtri özelliği ve saç dökülmesinden uykusuzluğa kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen ve süs bitkisi olarak da kullanılan lavantanın yetiştirilmesi maksadıyla ülkemizde ilk defa Isparta’da uygulanacak tip proje kapsamında orman köylülerine Or-Köy desteği de verilecek.

 

Or-Köy Kapsamında 8 Aileye 128 Bin TL Destek Verilecek

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde hâlihazırda köylülerimiz tarafından amatörce üretimi yapılan lavanta yetiştiriciliğinin daha verimli hale getirilmesi, yaygınlaştırılması, orman köylülerimizin gelirinin artırılması ve köylülerimize alternatif geçim kaynaklarının oluşturulması kapsamında verilecek Or-Köy kredilendirmeleri ile bu yıl içerisinde Kuyucak ve Çukurören Köylerinde yaşayan 8 aileye 128 bin TL destek verilecek.

Or-Köy desteği verilecek aileler Kuyucak ve Çukurören Köylerinde ki istekliler arasından hak sahipleri tespitleri çalışması yapılarak belirlendi. Kişi başına ve 5 dekar arazide kullanılmak şartıyla yapılacak 16 bin TL Or-Köy desteklemesinin 12.800 TL’si kredi olarak verilecek, 3.200 TL’si ise hibe edilecek.

Ayrıca fidan temininin sağlanması için yıl içinde Eğirdir Fidanlığında 20 bin adet lavanta üretimi yapılacak.

 

 

2015-04-27T09:19:22+00:00Nisan 27th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar