Türkiye’nin En Yüksek Barajı Deriner’den Elektrik Üretiminde Rekor…

Anasayfa://Türkiye’nin En Yüksek Barajı Deriner’den Elektrik Üretiminde Rekor…

Türkiye’nin En Yüksek Barajı Deriner’den Elektrik Üretiminde Rekor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en yüksek barajı olma ünvanını elinde bulunduran Deriner Barajı ve HES elektrik üretiminde kendi rekorunu kırdı. Deriner Barajı bugüne kadar bir aylık süreçte ürettiği en yüksek elektrik üretim miktarını geçerek, Haziran ayında 298 milyon kilowatt.saat enerji üretti ve rekor kırdı.

Yıllık 2 Milyar 118 Milyon kilowatt.saat Üretim Kapasitesi Bulunuyor

Deriner Barajı ve HES Projesi, Aşağı Çoruh Havzası’nda, Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi. Gövde yüksekliği temelden 249 metre olan Deriner Barajı’nın 1 milyar 969 milyon m3 su depolama hacmi bulunuyor. Kurulu gücü 670 MW olan Deriner Barajı yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt.saat kapasiteyle enerji üretebiliyor.

Türkiye’nin En Yüksek Barajı Deriner

Diğer yandan çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilen Deriner Barajı, 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 3. Dünya’nın ise 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor.

Mühendislik Harikası

Deriner Barajı ve HES Projesi’nin Dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, “Bu dev proje 2012’de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü” dedi.

298 Milyon kilowatt.saatlik Üretimle Ekonomiye 68 Milyon 540 bin Liralık Katkı

Çoruh vadisi üzerindeki projelerin elektrik üretimi konusunda verimli bir yıl geçirdiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İşletmeye alındığı günden bugüne kadar toplam 2 milyar 540 milyon kilowatt.saat elektrik enerjisi üreten Deriner Barajı’nda ilk defa bir ay içerisinde 298 milyon kilowatt.saat elektrik enerjisi üretilerek ülke ekonomisine Haziran ayında 68 milyon 540 bin TL katkı sağlandı” diye konuştu.

“HES’ler Bir Zaruret”

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Eroğlu “Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

2015-07-20T09:11:33+00:00Temmuz 20th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar