Türkiye’nin 4. Sel ve Erozyon Kontrolü Eğitim Sahası Afyonkarahisar’da Hizmete Açıldı

Anasayfa://Türkiye’nin 4. Sel ve Erozyon Kontrolü Eğitim Sahası Afyonkarahisar’da Hizmete Açıldı

Türkiye’nin 4. Sel ve Erozyon Kontrolü Eğitim Sahası Afyonkarahisar’da Hizmete Açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü yürüttüğü faaliyetlere bir yenisini daha ekleyerek Afyonkarahisar’da Erozyon ve Sel Kontrolü Eğitim Sahası tesis etti.

Afyonkarahisar Sinanpaşa’daki Taşoluk Beldesi’nde tesis edilen “ Taşoluk Erozyon ve Sel Kontrolü Eğitim Sahası ”ülkemizde uygulanan sel ve erozyon kontrol faaliyetlerinin tamamının bir arada görülebileceği, yurt içi ve yurt dışından gelecek teknik personelin eğitim alabileceği bir tesis olacak.

Ankara Gökçeyurt, Mersin Hacıalan ve Antalya Korkuteli’nin ardından Afyonkarahisar Taşoluk’ta hizmete açılan erozyon ve sel kontrolü eğitim sahasıyla gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından gelecek teknik personellere eğitim verilebilecek. Burada düzenlenen eğitimlerde, erozyon ve sel kontrol tedbirlerinin hepsi aynı anda görülebilecek.

“Erozyon ve Taşkınlarla Mücadele Etmek İçin Personelimizi En İyi Şekilde Yetiştirmeye Çalışıyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlık olarak teknik personelin eğitimine büyük önem verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Erozyon ve taşkınlarla mücadele etmek için personelimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğitim verilecek personelin uygulama tekniklerini görmeleri gayesiyle ülkemizin 4. erozyon ve sel kontrolü eğitim sahasını Afyonkarahisar’da hizmete açtık. Şimdiden hem kendi Bakanlık personelimiz hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan personeller burada hizmet içi eğitim aldılar. Talep olması halinde yurt dışından eğitim almak isteyen personeli burada donanımlı bir şekilde yetiştirebiliriz” diye konuştu.

Sahada Erozyon ve Sel Kontrol Uygulama Yöntemleri Yer Alıyor

Tesiste ekskavatörle gradoni şeklinde toprak işlemesi (Buror Teras), tarımsal teras yapımı, çukur şeklinde toprak işleme, örme çit ve cansız perde, demir kazıklı örme çit ve cansız perde, çalı takviyeli teras yapımı, galvanizli kafes tel ile çit teras, taş kordon, geonet çit teras, geonet serilmesi, taş pereli çevirme hendeği, çelik ağlarla şev koruması, çizgide ot ekimi ve otlandırma ile oyuntu gibi saha ıslah yöntemleri yer alıyor. Saha da ayrıca kuru duvar eşik, taş dolgulu ahşap eşik, miks eşik, canlı eşik, gabion eşik, galvanizli kafes tel eşik, geonit eşik, geosentetik çuvallı sedde yapımı gibi erozyon ve sel kontrolü uygulamaları bulunuyor.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2016-05-27T08:33:22+00:00Mayıs 27th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar