Tokatlılar Sofralarından Sıfır Artıkla Kalkacak

Anasayfa://Tokatlılar Sofralarından Sıfır Artıkla Kalkacak

Tokatlılar Sofralarından Sıfır Artıkla Kalkacak

ÇEKÜD’ün sosyal sorumluluk bilincini yaymak amacıyla yurt genelinde başlattı Sofrada Sıfır Artık projesi Tokat’ta hayat buldu.

Proje kapsamında ÇEKÜD Bölge Temsilcisi Salih Şanlı ve ÇEKÜD Tokat İl Temsilcisi M. Fatih Sarı, toplam 5 okulda israfa karşı öğrencileri bilinçlendirme sunumları gerçekleştirdiler.

ÇEKÜD ile Tokat Çevre ve Kültür Derneği’nin Melik Ahmet Gazi İlkokulu, TOKİ İlköğretim okulu, Atatürk Ortaokulu, Fatih İlkokulu ve Şehit İbrahim Doğan Ortaokulu’nda organize ettiği sunumların ardından öğrencilere israf etmemeyi hatırlatacak magnetler dağıtıldı.

Projenin Fatih İlkokulu ayağına Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile Tokat Çevre ve Kültür Derneği Başkanı M. Murat Erden de katıldı. Erden yaptığı konuşmada şu mesajı verdi: ’’ Türkiye’de ve dünyada korkunç bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Bu vahim durum, küresel ekonomik krizler gibi birçok problemler ortaya çıkarmakta, yine birçok çevre felaketlerine kapı aralamaktadır. Bu konuda da her şeyi devletten beklemek kolaycı bir yaklaşımdır. Herkes evindeki israfı önlerse ekonomik krizler de, çevre felaketleri de yaşanmaz. Çocuklarımıza, eşimize ve ulaşabildiğimiz herkese tasarruf yapmasını öğütlemeliyiz. Hiçbir kaynağın sınırsız olmadığını, hazıra dağların bile dayanmadığını bilmeliyiz. Doğalgazdan, soframızın baş tacı olan ekmeğe kadar bütün kaynaklar sınırlıdır. Aslında kaynaklar kıt, ihtiyaçlar alabildiğine sınırsızdır. Tüketirken bunu dikkate almak ve ona göre hareket etmek zorundayız. Aksi takdirde karanlık günlerle karşılaşmak muhtemeldir. Bilinçsiz tüketim ve israf alışkanlığı, sınırlı kaynaklarımızın elimizden çıkmasına yol açarak, geleceğe dönük endişelerimizi artırmaktadır. Dünyadaki ve ülkemizdeki sorunların nedenleri araştırıldığında, birçok meselenin kökeninde hep israfın yattığı görülmektedir. Bu kampanya çerçevesinde geleceğimiz dediğimiz öğrencilerimize ve onlara örnek olacak velilerimize yönelik israfı önleme konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Önce kendi tabağımızdaki israfı önlemek istiyoruz. Tabağımızda bıraktığımız ve çöpe giden bir tane pirinç tanesinin ya da küçük bir ekmek kırıntısının nelere mal olduğunu bilip bu bilinçle hareket etmeliyiz. İsraf etmeyelim ikram edelim. Gelin bu israfı hep birlikte önleyelim.”

Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da, en temel israf unsurlarından bir tanesinin de ekmek olduğuna dikkat çekerek, “Evde ekmek arttığı zaman ‘sütçüye verelim, ihtiyacı olan birine verelim’ demek de aslında bir israf. Evimize ekmeği artırmayacak şekilde almalıyız. Aslında israf sadece yiyecekler konusunda değil, kullandığımız sudan zamana kadar, nefeslerimize kadar her konuda olabilir. Bu açıdan bakıldığında hiçbir unsuru israf etmememiz gerekiyor. Bu etkinlikle bir nebze de olsa israf konusuna dikkat çekildi. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

 

2014-04-09T16:42:32+00:00Nisan 9th, 2014|Sofrada Sıfır Artık|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar