Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekansal Bilgi Sistemi (TAMBİS) Devreye Girdi

Anasayfa://Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekansal Bilgi Sistemi (TAMBİS) Devreye Girdi

Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekansal Bilgi Sistemi (TAMBİS) Devreye Girdi

Cep Telefonlarında Da Kullanılabilecek Sistem İle Vatandaşlar Taşkın Müdahalelerine ve Arızalarına İlişkin İhbarda Bulunabilecek…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü taşkınlarda erken ikaza imkan veren, arıza ve müdahalelere ilişkin ihbarların yapılabileceği “Taşkın, Arıza ve Müdahale Mekansal Bilgi Sistemi”ni (TAMBİS) devreye aldı.

Asli görevlerinden birisi olan taşkınlarla mücadele için ülke genelinde binlerce tesisi inşa ederek vatandaşların hizmetine sunan DSİ, bu mücadele çerçevesinde teknolojinin son imkanlarını da kullanıyor. Son olarak vatandaşların kullanımına açtığı TAMBİS ile DSİ, taşkın öncesi, taşkın anında veya sonrasında vatandaşlardan veri akışını sağlamayı hedefliyor.
“Doğru Zamanda, Doğru Yerde ve Doğru Kişiye Yapılan İkaza İhtiyaç Var”

Taşkınlarda can ve mal kaybını önlemek veya azaltmak maksadıyla doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye yapılan ikaza ihtiyaç olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Devreye aldığımız bu sistem ihtiyaç duyduğumuz bu ikazları bize sağlayacak. Bu sistemle yaşanan afetin gerçekleşme zamanı, konumu ve şiddeti hususundaki bilgiler ivedilikle elde edilebilecek, alınacak tedbirlerin içeriği, boyutu ve zamanlaması belirlenebilecek” diye konuştu.

Sistem ile Fotoğraf Aktarılabilecek

Çağımızda akıllı telefonların çok yaygın olarak kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu telefonlarda da kullanılabilen bu sistem ile afetin durumu hakkında bilgi verici nitelikteki fotoğraf ve açıklayıcı bilgiler mekânsal bilgi sistemine aktarılarak, vakit kaybedilmeden SMS ve e-posta ile alarm ekiplerine ve üst yönetime ulaştırılabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlar Çalışmaları Takip Edebilecek

TAMBİS’in mobil ve web uygulamasının olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu “Vatandaşlarımız bu sistem ile taşkın, müdahale ve arızalara ilişkin ihbarda bulunabilecek ve taşkın çalışmalarına ilişkin bütün verileri Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında izleyebilecek, analiz edebilecek ve değerlendirebilecek” açıklamasını yaptı.

“Teknolojinin Son İmkanlarını Kullanıyoruz”

DSİ’nin kurulduğu 1954’den bugüne 7 bin 388 taşkın koruma tesisi inşa ettiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu tesislerin 68 adeti ise taşkın maksatlı barajdan oluşuyor. Bu tesislerle ülkemizde yaklaşık 1,8 milyon hektar alanı taşkından koruduk. Taşkınlarla mücadelede erken ikazın öneminin farkındayız ve bu hususta teknolojinin son imkanlarını kullanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-12-09T08:32:32+00:00Aralık 8th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar