Taş Ocaklarına “Çevre” Ayarı

Anasayfa://Taş Ocaklarına “Çevre” Ayarı

Taş Ocaklarına “Çevre” Ayarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yazılı açıklama geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bitki örtüsü, yer altı ve yer üstü suyu, insan ve hayvan sağlığına zarar verdiği yönünde şikayetlere konu olan taş ocakları için Kocaeli’nde örnek proje geliştirildi.

Kentte dağınık halde bulunan taş ocakları, Gebze ile Dilovası’nın üst kısmı arasındaki bölgede toplanacak.

Taş ocakları, Kocaeli Mahalli Çevre Kurulu kararıyla 2015’in başından itibaren taşınma sürecine girecek. 50 taş ocağı ile 29 kırma ve eleme tesisinin faaliyet gösterdiği Kocaeli’nde vatandaştan gelen toz ve kamyon yoğunluğu şikayetleri ortadan kalkacak.

En yakın yerleşim birimine 1 kilometre uzaklıkta planlanan yeni taş ocakları bölgesi, 21 bin 250 hektarda kurulacak. Bölgede faaliyet gösteren işletmelerin desteğini alarak gerçekleştirilecek proje, parselizasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Projeyle insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen taş ocaklarının ortaya çıkardığı çevre ve siluet sorunları da kesin çözüme kavuşturulacak” ifadesini kullandı.

Güllüce, ayrıca taş ocaklarının taşınmasının ardından geride kalacak tahrip bölgeler ve çukurların Bakanlığın gözetiminde rehabilite edilerek, yeşil alana dönüştürüleceğini kaydetti.

 

Kaynak : TRT Haber
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-07-14T09:45:01+00:00Temmuz 14th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar