Tarımsal Kuraklık Riski Sınırda

Anasayfa://Tarımsal Kuraklık Riski Sınırda

Tarımsal Kuraklık Riski Sınırda

Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, Türkiye genelinde meteorolojik kuraklık olduğunu, tarımsal kuraklık riskinin de sınırda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Bayram Sade, Konya’da ölçüm yapılan tüm ilçelerde bu yetiştirme yılında Eylül 2013-31 Ocak 2014 tarihleri arasında normallere göre yüzde 1 ile yüzde 54 arasında düşük yağış alındığını ifade ederek, “Konya-Merkez, Beyşehir, Seydişehir ve Çumra dışındaki alanlarda meteorolojik kuraklık görülmüştür. İlde ölçüm yapılan istasyonlarda yağış miktarı ve dağılımına göre kışlık tahılların çimlenme ve çıkış ve bitki gelişme durumları dikkate alındığında; Beyşehir, Akşehir ve Seydişehir ilçeleri ve yakın tarım alanları dışında, kışlık tahıl üretim alanlarının büyük bir bölümünde tarımsal kuraklık riskinden söz etmek mümkündür.

Kasım ayında beklenen kışlık tahıl görüntüsünün, ancak Şubat ortasında görülmesi de bu tespiti doğrulamaktadır. Kuru tarım alanlarında yaşanan meteorolojik ve tarımsal kuraklık sonucu kışlık tahılların geç çimlenme-çıkış ve gelişme sorunu ile karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir. Kuraklık tehdidinin yaşandığı kuru tarım alanlarında fizyolojik nedenlerle tane proteininin oransal yükselmesine bağlı kalite artışı beklenebileceği öngörülmektedir. Bu yıl nadas yapılan alanlarda da görülen kuraklığa bağlı çimlenme/çıkış yetersizliği sorunu nadasın etkin yapılamadığı tespitini ortaya çıkarmaktadır. Bundan sonraki sürecin kışlık tahıl üretimindeki etkisi büyük önem taşımakta olup, yer altı sularının düzeyinde belirleyici olacağı göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-03-01T13:59:19+00:00Mart 1st, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar