Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları

Anasayfa://Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları

Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları

“Evde, işyerinde ve okulda soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmış birilerinin olması sizin de hasta olmanız anlamına gelmiyor” diyen uzmanlar, gerekli önlemlerin alınması durumunda sağlığın korunabileceğine işaret ediyor

Mevsim geçişlerinde değişken hava nedeniyle hemen herkesi etkileyen soğuk algınlıklarına karşı uzmanlar, bazı ipuçları sıralıyor…

Sık sık ellerinizi yıkayın
Dikkat edilmesi gereken ilk husus hijyen. El temizliğinin hastalıklara neden olan virüslerden korunmakta en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade eden uzmanlar, temiz olsa dahi belirli aralıklarla ellerin yıkanmasını tavsiye ediyor.

Ellerinizi göz, burun ve ağzınıza temas ettirmeyin
Gün içerisinde virüs ve bakterilerle en çok temas eden organımız olan elleri göz, burun ve ağza temas ettirmemeniz gerekiyor. Virüslere açık olan ağız burun ve gözün el ile teması, hastalığa davetiye çıkarılabilir.

Mümkün olduğu kadar az şeye dokunun
Salgınların yaygın olduğu dönemlerde özellikle kamuya açık alanlarda mümkün olduğu kadar az şeye dokunun. Virüsler bulaştıkları ortamda 24 saate kadar canlı kalabilme kapasitesine sahiptirler. Evinizde çocuk varsa, özellikle kapı kolu ve sehpalar gibi sıkça temas edilen yüzeylerin temizliğine dikkat edin.

Yeterince uyuyun
Araştırmalar, yeterli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirmekte en önemli etkenlerden biri olduğunu ortaya çıkarıyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da, vücudun soğuk algınlığı ve grip ile daha kolay mücadele etmesini sağlıyor.

Vitamin takviyesi yapın
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir diğer yöntem ise bol miktarda C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmek.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-10-26T09:40:32+00:00Ekim 26th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar