‘Şehirlerde Seller Artacak’

Anasayfa://‘Şehirlerde Seller Artacak’

‘Şehirlerde Seller Artacak’

Doç. Dr. Ceyhun Göl, küresel iklim değişikliği nedeniyle şiddetli sağanak ve sellerin daha çok görülmeye başlanacağını söyledi. Göl, küresel iklim değişikliğinin en büyük sonuçlarından birinin “şehir selleri” olduğunu söyledi.

Küresel ısınma sebebiyle havadaki nemin yağışa geç dönüştüğüne dikkati çeken Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Havza Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Göl, “Küresel iklim değişikliğinin etkilerinden bir tanesi de küresel ısınma. Küresel ısınma sebebiyle havada nem olmasına rağmen yağış meydana gelmiyor. Ne zaman ki soğuma meydana geliyor, o zaman bu nem şiddetli yağışa dönüşüyor. Sürenin uzaması, havadaki nemin artması nedeniyle yağışlar şiddetli oluyor. Buna bağlı ileride şiddetli yağışlar daha sık olacak” ifadesini kullandı.

Özellikle büyük şehirlerin bu sorunla sık karşılaşmaya başladığına işaret eden Göl, şu görüşleri paylaştı:

“Son yıllarda büyük şehirlerimizde ‘şehir seli’ dediğimiz sorunla karşı karşıya kalmaktayız. Özellikle şiddetli sağanak sonucu oluşan sular, yetersiz altyapı çalışması dolayısıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır. Şehir içi derelerimizin ıslah edilmesi ve şiddetli sağanak sonucu oluşacak suyu taşıyabilecek şekilde düzenlenmesi gerekli. Aynı şekilde altyapının da buna uygun şekilde düzenlenmesi gerekmekte. Yanlış yerleşimin önlenmesi, altyapı çalışmalarının şiddetli yağışları taşıyacak şekilde yapılması gerekmektedir.Bu yapıldığında şiddetli yağışlar sonucunda oluşacak can ve mal kaybını azaltacaktır.”

Göl, yağışların artacağını ifade ederek, “Küresel iklim değişikliği nedeniyle sağanak ve şehirlerdeki selleri daha çok görmeye başlayacağız. Şunu söyleyebiliriz, ‘Şehir selleri, her geçen yıl artarak ve sıklaşarak devam edecek.’ Bunların daha fazla can ve mal kaybına neden olacağını biliyoruz. Bu konuda belediye ve resmi kurumların şimdiden vakit kaybetmeden gerekli altyapı çalışmalarını yapması ve gerekli önlemleri alması gerekmekte” şeklinde konuştu.

 

Kaynak : AA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-12-19T10:04:11+00:00Aralık 19th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar