Sapanca Gölü Sazlığında Yangın

Anasayfa://Sapanca Gölü Sazlığında Yangın

Sapanca Gölü Sazlığında Yangın

Arifiye ilçesinde Sapanca Gölü Sulak Alan Koruma Sahası’ndaki sazlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına, Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. İki dönümlük alanda etkili olan yangın 6 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alınabildi. Yangının kaçak avcılar tarafından çıkartılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Uzun, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, sazlıkların kuş türleri için çok önemli olduğunu söyledi. Kuşların sazlıkları barınma, yuva yapmak ve korunmak amacıyla kullandığını kaydeden Uzun, “Bu dönemde sazlıkların yanmasının kuşlar açısından bir zararı yok. Üreme dönemi olmadığı için sazlıkları saklanmak amacıyla kullanıyorlar. Gölde üreyen türler sazlıklarda barınıyor, yuva yapıyor ve korunuyor. Sazlıklar su kuşlarının evi. Göçmen kuşlar mart ayından itibaren yuvalarını yapıyorlar ve haziran ile ekim ayının sonunda bu yuvaları terk ediyorlar. Su kuşları için sazlık alanlar insanların evi kadar önemli. Onları yakarsanız evlerini yakmış olursunuz.” dedi.

 

Kaynak : AA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-15T09:30:10+00:00Nisan 15th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar