Piknikçilerin Ateşi 120 Hektarı Yaktı!

Anasayfa://Piknikçilerin Ateşi 120 Hektarı Yaktı!

Piknikçilerin Ateşi 120 Hektarı Yaktı!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 120 hektar orman alanı ile sahildeki 9 işletmeyi küle çeviren orman yangını, dün sabah saatlerinde, tam 17 saat sonra kontrol altına alınabildi. Can kaybının yaşanmadığı yangından kurtulan koyda hasar tespit çalışmaları başladı.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının piknikçilerin ateşinden çıktığını söyledi. Kumluca’ya bağlı Adrasan Mahallesi’nde önceki gün öğle saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyerek bazı otel ve pansiyonlar ile işletmelere de zarar veren orman yangını, dün sabaha karşı kontrol altına alındı. Sabah erken saatlerden itibaren havalanan 5 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı da, 250 orman işçisiyle birlikte soğutma çalışmalarına katıldı. Ölen ya da yaralananın olmadığı Adrasan, yeni güne yanmış oteller, kararmış ormanlık alan ve yanık kokusunun yanı sıra yangın alanını soğutmaya çalışan helikopterin sesiyle uyandı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte alevlerden geriye kalan dehşet manzarası da ortaya çıktı. Yaklaşık 17 saatlik yangın kabusunun ardından, ormanın eteklerindeki cennet koyun adeta karardığı görüldü.

Yangından tamamen ya da kısmen etkilenen işletmelerde, vatandaşlar kendi imkanlarıyla yangının izlerini silmeye çalıştı.

Hasar tespit çalışmalarına başlandığını belirten Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, “Yangında ormandan aldığımız bilgilere göre yaklaşık 120 hektar alanda zarar oluşmuş. Tabi yangın sırasında pansiyon, motel, restoran ve günübirlik işletmelerden oluşan 9 tesisimiz zarar gördü. Bu işletmelerimizle ilgili hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

 

Kaynak : Sabah
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-07-23T09:35:57+00:00Temmuz 23rd, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar