Ortofoto ve İnsansız Hava Araçları ile Artık Kaçak Kat Çıkanlar da Tespit Ediliyor

Anasayfa://Ortofoto ve İnsansız Hava Araçları ile Artık Kaçak Kat Çıkanlar da Tespit Ediliyor

Ortofoto ve İnsansız Hava Araçları ile Artık Kaçak Kat Çıkanlar da Tespit Ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ortofoto projesi kapsamında 2014-2015 yıllarında kentsel alanlarda, turizm ve kıyı bölgelerinde mevcut durum tespiti yapmaya devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla başlatılan proje 2015 yılının ikinci yarısında insansız hava araçlarının da kullanımı ile havadan görüntü alımlarına devam edecek ve mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek.

Ortofoto projesi ve devamında yapılacak olan yeni uygulama hakkında bilgi veren Bakan Güllüce;

“Ortofoto projesi kapsam, maliyet, zaman ve kullanılan teknoloji bakımından Türkiye’de bir ilk olup dünyada da sayılı projelerden. 2015 yılında proje bitmiş olacak. Proje kapsamında üretilecek fotoğraflardan, çekim anındaki mevcut durum tespit edilecek ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgileri ile akıllandırılacak. 2015 yılının ikinci yarısında proje kapsamındaki kentsel alanlarda, turizm alanlarında, özel çevre koruma alanlarında ve kıyı bölgelerinde uzaktan algılama yöntemleri (uydu görüntüsü, hava fotoğrafı, insansız hava araçları verileri) kullanılarak mevcut durumdan farklılıklar tespit edilecek. Çalışmalarda hem yeni yapılaşma ve hem de bina üzerine yapılacak katlar için tespitler yapılacak. Bu uygulama iki periyotta yapılacak. Elde edilecek yeni bilgiler ve eski bilgiler arasında yapılacak çakıştırmalar ve analizler Bakanlık birimlerince değerlendirilecek ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. ” dedi.

Bakan Güllüce ayrıca proje kapsamında elde edilecek verilerin belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları ile ücretsiz olarak paylaşılacağını da ifade etti.

 

Kaynak : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-02-13T12:22:19+00:00Şubat 13th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar