Orta Afrika’da Kıtlık Tehlikesi

Anasayfa://Orta Afrika’da Kıtlık Tehlikesi

Orta Afrika’da Kıtlık Tehlikesi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kırsal kalkınma ve tarımdan sorumlu Devlet Bakanı Marie Heleine Koyara, ülkedeki şiddete son verilmediği takdirde ciddi bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Koyara, Bangui’deki ofisinde yaptığı açıklamada, çatışmalar sırasında çok az çiftçinin üretimi sürdürebildiğini belirterek, bunun tüm ihtiyacı karşılayamayacağını söyledi.

Krizden önce Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yiyecek üretiminin daha fazla olduğunu vurgulayan Koyara, “Ülkedeki pek çok insan artık Dünya Gıda Programı gibi örgütlerin yardımına bel bağlamış durumda” dedi. Büyükbaş hayvan ticaretiyle uğraşanların çatışmalar nedeniyle ülkeden kaçmasının et kıtlığını da beraberinde getirdiğine işaret eden Bakan Koyara, nüfusun aç kalmasını ve çocukların yetersiz beslenmesini kabul edemeyeceklerini söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, 4,6 milyonluk ülke nüfusunun yaklaşık 2,5 milyonu insani yardıma muhtaç ve halkın büyük çoğunluğu günde yalnızca tek öğünle idare etmeye çalışıyor. OCHA da Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 900 binden fazla kişinin ülke genelindeki derme çatma sığınaklarda yaşadığını, 250 bin kadarının başka ülkelerden sığınma talebinde bulunduğunu bildiriyor.

 

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-02-27T09:45:22+00:00Şubat 27th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar