Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Yaban Hayvanları İçin Yiyecek Takviyesi 

Anasayfa://Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Yaban Hayvanları İçin Yiyecek Takviyesi 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Yaban Hayvanları İçin Yiyecek Takviyesi 

Yaklaşık 180 Ton Gıda Yaban Hayvanları İçin Tabiata Bırakıldı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yoğun kış şartlarının yaşandığı ülkemizde yaban hayvanları için yiyecek takviyesi yapıyor. Tabiattaki kar örtüsü sebebiyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için yaklaşık 180 ton gıda tabiata bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının ve kuş türlerinin zorlu kış şartlarında aç kalmasını önlemek, yerleşim merkezlerine inerek insanlarla olan ilişkilerinin problem oluşturmasının önüne geçmek için yaban hayatına yem takviyesi yapıyor. Yapılan yemleme çalışmaları ile her yıl tonlarca yem yaban hayatıyla buluşturuluyor.

Hedef, Bu Kış 350 Ton Yem Dağıtmak

Bu çerçevede 2016-2017 kış döneminde bugüne kadar yaklaşık 180 ton yiyecek ve yem yaban hayvanları için tabiata bırakıldı. Geçen yıl kış mevsiminde ise 330 ton yem tabiata bırakılmıştı.
Yaban hayvanlarına destek için yürütülen bu çalışmalar kapsamında içinde olduğumuz kış mevsiminde 350 ton yem dağıtmayı hedefleyen DKMP Genel Müdürlüğü, bu çalışmayı ülkemizin her yerinde sürdürüyor ve yaban hayvanlarının yanında olmaya devam ediyor.

Aç Kalan Yırtıcı Hayvanların Yerleşim Yerlerine Yaklaşması Engelleniyor

Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarının sonucunda aç kalan hayvanların yerleşim yerlerine gelmelerinin engellendiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Böylece yaban hayvanlarının can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenirken, yaban hayvanları popülasyonu da destekleniyor” dedi.

Dünyamızı paylaştığımız hayvanları görmezden gelemeyeceklerinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ecdadımızın hayvan sevgisi ve hayvanlara verdiği önemden feyz alıyor, yaban hayatının canlılarını özellikle aç bırakmamak adına gayret gösteriyoruz. Bu gayreti sadece biz değil 7’ den 70’ e herkes gösteriyor. Bu gayreti gösteren bütün vatandaşlarıma da teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Vatandaşların Katılımıyla Daha Çok Yol Alınabilir

Vatandaşların çalışmalara katkı sağlaması ile daha çok yol alınacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Hayvanlarımıza sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini korumak bakımından da önemli bir vecibemizdir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-01-30T14:15:53+00:00Ocak 30th, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar