Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Anadolu Yaban Koyunlarına Yeni Yaşam Alanı…  

Anasayfa://Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Anadolu Yaban Koyunlarına Yeni Yaşam Alanı…  

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Anadolu Yaban Koyunlarına Yeni Yaşam Alanı…  

Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) endemik bir tür olan Anadolu Yaban koyunları için yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla Afyonkarahisar’da Anadolu Yaban Koyunu üretme merkezi kurmak için çalışma başlatıldı.

Merkez 320 Dekar Üzerine Kurulacak

Kurulum çalışmaları başlatılan tesis ile yıllar önce Afyonkarahisar’da yaşadığı bilinen, Türkiye’de endemik olarak sadece Konya Bozdağ ve Ankara Nallıhan’da bulunan Anadolu Yaban Koyununun tekrar Afyonkarahisar dağlarında yaşamaya başlaması sağlanacak. Yaklaşık 320 dekarlık bir arazide kurulması planlanan üretme merkezinin bu yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 

Üretilen Koyunlar Eski Yaşam Alanlarına Bırakılacak

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde kurulacak üretme merkezine damızlık koyunlar önümüzdeki yıllardan itibaren nakledilecek. Üretme merkezi sayesinde eski yaşam alanları olan Afyonkarahisar’a tekrar dönecek ve burada üretilecek olan Anadolu Yaban Koyunları daha sonra tabii olarak yaşayabilecekleri alanlara bırakılacak.

Ayrıca trofe değeri yüksek olan Anadolu Yaban Koyununun tabiattaki popülasyonunun uygun sayılara ulaşması sonrası avlatılması ile av turizmi kapsamında da Afyonkarahisar’a ekonomik katkı sağlayacağı da düşünülüyor.

 

Anadolu Yaban Koyunu 1937 Yılından Beri Koruma Altında

1937 yılından bu yana koruma çalışmaları devam eden Anadolu yaban koyunları, 1960’lı yıllara gelindiğinde, Türkiye’deki birçok yaşama alanında insan nüfusunun artması, habitat kaybı, kaçak avcılık gibi sebeplerle Konya Bozdağ dışındaki bütün yerlerde yok oldu.

İlk Üreme Merkezi Konya Bozdağ’da Kuruldu

Anadolu Yaban Koyununun yaşama alanı olarak kalan Bozdağ’ın 420 bin dekarlık kısmı, 1966 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak ilan edilerek, alan her türlü avlanma faaliyetine kapatıldı. 1986 yılında ise 35 bin dekarlık alan telle çevrilerek Yaban Koyunu Üretme Merkezi olarak ayrıldı.

Bugün İtibarıyla Ülkemizde 700 Civarında Anadolu Yaban Koyunu Bulunuyor

Alınan bu önlemler sayesinde Konya-Bozdağ üretme merkezide yaban koyunu sayısı hızlı bir artış gösterdi. 1967 yılında 50 civarında olan Anadolu Yaban Koyunu sayısı günümüz itibarı ile 700 civarına ulaştı.

 

Üretilen Koyunların Eski Yaşam Alanlarına Yerleştirme Çalışmaları 2004’te Başladı

Üretme merkezinde bu endemik türün sayılarının artmasına paralel olarak 2004 yılında DKMP Genel Müdürlüğü’nce yeni alanlara türün yerleştirme çalışmaları başlatıldı.  Bu çerçevede Anadolu Yaban Koyunları daha önce yaşadığı Ankara-Nallıhan-Sarıyar ve Karaman Karadağ bölgelerine tekrar bırakıldı.

Günümüzde Anadolu yaban koyunu üretimi Konya Bozdağ ve Ankara Nallıhan üretme merkezlerinde yapılıyor. Şu an toplam sayısı 700 civarında olan Anadolu yaban koyunlarının üretme merkezleri dışında, tabii ortamda bulunan sayısı ise sadece 150 civarını buluyor.

Bu sayıda arzu edilen artış, evcil sürü besin rekabeti, çoban köpeği, kaçak avcılık baskısı, bulaşıcı hastalık tehdidi gibi etkenler sebebiyle sağlanamıyor. Bu etkenleri bertaraf edip Anadolu Yaban Koyununu uygun yaşam alanlarında çoğaltmak için Afyonkarahisar Üretme Merkezi bir alternatif olacak ve Türkiye için önemli olan bu türün devamlılığı üretme merkezlerinde sağlanabilecek.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-04-10T12:23:53+00:00Nisan 10th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar