Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: Yılbaşında Vatandaşlarımız Fidanlıklarımızdan Ücretsiz Fidan Temin Edebilirler

Anasayfa://Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: Yılbaşında Vatandaşlarımız Fidanlıklarımızdan Ücretsiz Fidan Temin Edebilirler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: Yılbaşında Vatandaşlarımız Fidanlıklarımızdan Ücretsiz Fidan Temin Edebilirler

Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde ormanlık alanlardan kanunlara aykırı olarak fidan temin etmek isteyenlere yönelik bütün tedbirleri aldıklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yılbaşı için vatandaşlarımız orman teşkilatımıza bağlı fidanlıklardan ücretsiz olarak fidan temin edebilirler” diye konuştu.

“Fidanlıklardan Ücretsiz Fidan Temin Edilebilir”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü olarak orman ve ağaç sevgisinin artırılması, yılbaşı çamı olarak kullanılan çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüz bir şekilde ormanlardan temininin önüne geçmek maksadıyla her yıl olduğu gibi bu yılda “Ağaç Kesme Fidan Dik” sloganıyla vatandaşlara orman bölge müdürlükleri vasıtasıyla ücretsiz fidan dağıtacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

“Stok ölçülerinde dağıtılacak fidanlar 3 yaşına kadar olan tüplü fidanlardan ve dağıtılan ilin iklimine uygun fidanlardan oluşacak. Yılbaşı çamı olarak kullanılan fidanların daha sonra uygun alanlarda toprakla buluşturulması için gerekirse bölge müdürlüğü personelinden yardım istenebilecek.”

Kaçak Çam Kesimi İçin Kamu Spotu Hazırlandı

Özellikle her yılbaşında, yılbaşı çamı olarak çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüzce ormanlık alanlardan temin edileceği yönünde kurumlarına çok sayıda ihbar ve şikayetin geldiğinin altını çizen
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kaçak kesim yapanlara karşı orman teşkilatımıza talimatımızı verdik. Ormanlarımız çok sıkı bir şekilde takip edilecek. Ayrıca kaçak kesimleri önlemek gayesiyle “Yılbaşı Temalı kamu spotu hazırladık. Hazırladığımız kamu spotunu sosyal medyada paylaştık. Ulusal televizyonlarda yayınlanması için ise RTÜK’e gönderdik. Diğer yandan ulusal medya ile sosyal medyada halkın bilinçlendirilmesi maksadıyla konu ile ilgili birçok program yaparak yayınladık” dedi.

 Kaçak Kesim Yapanlar 10 Yıl Ceza Alabilir

Usulsüz kesim yapanların 6831 sayılı Orman Kanunun 14. ve 91. maddesi uyarınca cezalandırılacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Devlet ormanlarında, yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek, koparmak veya ağaçlardan yalamuk, pedavra hartama çıkarmak yasaklanmıştır. Bu maddelere aykırı olarak eylem yapanlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusu fidan olması halinde ise verilecek ceza bir kat artırılır” diye konuştu.

Netice itibarıyla ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezasının uygulanabileceğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Vatandaşlarımız kaçak kesim yapmamalı ve yapanları ise bölge müdürlüklerine bildirmeli” dedi.

 

2015-12-31T16:39:54+00:00Aralık 31st, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar