Orman Eksikliği Kanser Nedeni

Anasayfa://Orman Eksikliği Kanser Nedeni

Orman Eksikliği Kanser Nedeni

Bilim adamları orman çevresinde yaşayan insanların kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Yağmur ormanlarının anti-kanser etki yaptığı belirtiliyor

Science Translational Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, kanserin yayılma nedenlerinden en önemlisi oksijen yetersizliği.

Kuzeydoğu Boston Üniversitesi bilim adamlarından Stephen Hatfield, “Ormanlık bölgelerde yaşayanlarda kanser riski çok daha düşük. Yağmur ormanlarının anti-kanser etkisi kanıtlandı. Kanserli farelere oksijen verdik ve ömürleri uzadı” dedi.

Geçen hafta yayınlana makalede, kanser hücrelerinin agresif bir şekilde büyüyerek yayılması oksijen yetersizliğine bağlanıyor.

Hatfield, “Kanser hastalığının yüzlerce sebebi var. Fakat kanserin yayılma sebebi olarak sayılan faktörler içerisinde en önemlisinin oksijen, yani başka bir deyişle çevremizde orman yetersizliği olduğuna inanıyorum. İstatistiki olarak ormanlık bölgelerde yaşayan insanların kansere yakalanma riskinin taş binalar arasında yaşayanlara oranla çok daha düşük olduğu gösterilmiştir. Yağmur ormanlarının anti-kanser etkisi bilimsel olarak ispatlanmıştır. Laboratuvarlarda kanserli farelere oksijen verdik ve ömürlerinin uzadığını gördük” diyor.

Kaynak :Dünya Bülteni

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-03-27T08:59:06+00:00Mart 27th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar