Okullarda Kurutulmuş Meyve Dağıtılacak

Anasayfa://Okullarda Kurutulmuş Meyve Dağıtılacak

Okullarda Kurutulmuş Meyve Dağıtılacak

Türkiye’nin üretimin ve ihracatında dünya lideri olmasına rağmen ihraç ettiği birçok ülkeden daha az tükettiği kuru meyve ürünlerinde okul çağındaki çocuklara yönelik “okul sütü” benzeri bir program için düğmeye basıldı.

Ege Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri’nin hazırladığı ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin destek verdiği programa göre ülke genelindeki 6,3 milyona yakın öğrenciye 30 hafta boyunca, haftada bir kez 40 gramlık paketlerde çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı ürünleri dağıtılacak.

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde 65 bin tonluk üretimin ancak 6-6 bin 500 tonunu tüketebilirken ürün gönderdiği Fransa ve Almanya 9 bin ton seviyesinde tüketime sahip.

Çekirdeksiz kuru üzümde ise 280 bin ton civarında üretim yapan Türkiye, bunun ancak 25 bin tonunu iç piyasada tüketiyor. Türkiye’de kişi başına ancak 100 gram tüketilen kuru üzüm İngiltere’de kişi başına 1,5 kilogram, Almanya’da ise 1,8 kilogram tüketiliyor.

Üretim ve ihracatında lider olduğu başka bir ürün olan kuru kayısıda da 130 bin tonluk üretiminin ancak 15-20 bin tonunu iç piyasada tüketen Türkiye, ihraç ettiği çok sayıda ülkeden daha az kayısı tüketiyor.

 

Kaynak : Dünya Bülteni

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-04T17:04:13+00:00Nisan 4th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar