Müslümanlara Göç Cezası!

Anasayfa://Müslümanlara Göç Cezası!

Müslümanlara Göç Cezası!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’deki ‘Bika 12’ Mahallesi’nde yaşayan bin 300 Müslüman, ülkenin kuzeyindeki kasabalara nakledildi.

Göçler ölümlerin ardından gerçekleştirilirken, Uluslararası Göç Örgütü’nün Afrika ülkeleri öncülüğündeki sözde barış gücüyle (MISCA) gerçekleştirdiği göçlere Bangui hükümeti ise onay vermiyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti Sağlık ve İnsani İşler Bakanı Samba Margaret Samba yaptığı açıklamada, “Uluslararası Göç Örgütü yetkilileriyle önceki görüştüğümde bana hükümetin onayı olmadan Müslümanları ülkenin kuzeyine tehcir etmeyeceklerini, göçle ilgili tüm haberlerin birer söylentiden ibaret olduğunu bildirdiler. Ben de onlara hükümetin bu konudaki görüşünü hafta başında açıklayacağını söyledim. Ama görüyorum ki kafileler göç hazırlıklarına başlamış” ifadesini kullandı.

Müslümanlar Rehine Gibi Yaşıyor

Öte yandan Müslümanların yaşadığı en büyük mahalle olan ‘5 Kilometre’ sakinleri ise sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

Mahalle sakinlerinden biri, “Mahallede birer rehine gibi yaşıyoruz. Burada yaşamak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Mezarlıklar mahalle dışında olduğu için cenazelerimizi gömemiyoruz. Bu nedenle bir sonraki aşamada uluslararası örgütün göç listesine bizi alacağını düşünüyorum” dedi.

 

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-05-02T09:29:13+00:00Mayıs 2nd, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar