Müslümanlar Orta Afrika’dan Zorla Çıkartılıyor

Anasayfa://Müslümanlar Orta Afrika’dan Zorla Çıkartılıyor

Müslümanlar Orta Afrika’dan Zorla Çıkartılıyor

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, “OAC’nin batısındaki Müslümanlar ülkeden zorla çıkarılıyor. Binlerce sivil gözlerimizin önünde öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki (OAC) olaylara ilişkin düzenlenen toplantı, ülkedeki Müslümanların yaşadığı trajediyi gözler önüne serdi.

Geçen aralık başından bu yana gerçekleşen olayları Müslümanlara karşı “temizlik” olarak nitelendiren BM Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres, “Aralık başından bu yana on binlerce Müslüman ülkeyi terk etti. OAC’de kalanlar ise ölüm tehdidi altında yaşıyor” diye konuştu.

Ülkedeki sivillerin korunması için daha fazla uluslararası güce ihtiyaç olduğunu vurgulayan Guterres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un BM barış gücü oluşturulması fikrine destek verdi.

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos da OAC’de yerlerinden edilen kişi sayısının bir milyon civarında olduğunu, bunlardan yaklaşık 650 bininin ülke içinde bulunduğunu, 300 bin kişinin de komşu ülkelere sığındığını dile getirdi.

Ülkedeki kurumların işlevlerini tamamen kaybettiğini kaydeden Amos, “Çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan halk tamamen uluslararası yardıma muhtaç durumda” dedi.

 

Kaynak : Dünya Bülteni
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-03-14T09:12:26+00:00Mart 14th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar