Minik Ellerden Büyük İşler…

Minik Ellerden Büyük İşler…

ÇEKÜD ve İstanbul Ataşehir Mustafa Zeki Demir İlköğretim Okulu işbirliğinde uygulanmaya başlanan “Minik Ellerden Büyük İşler; Tohumdan Fidana” adlı proje ilk sonuçlarını vermeye başladı. Okulda eğitim gören 180 civarında 5.sınıf öğrencisinin uyguladığı projede, çimlendirme çalışmaları tamamlanan fıstık çamı tohumları fidana durdu.

ÇEKÜD ve Mustafa Zeki Demir İlköğretim Okulu arasında bir de protokol imzalandı. İmza töreni için okulu ziyaret eden ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman YORULMAZ, imza sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Çok önemli bir proje için buradayız. Derneğimiz, yaşanılabilir bir çevre için ağaçlandırma ve bilinçlendirme çalışmalarını ön plana almayı hedeflemiştir. Aynı zamanda derneğimizin de üyesi olan proje mimarı Ali Kocadayı bey’e tekrar teşekkür etmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Orman Bölge Müdürlüğümüzle birlikte bir eğitim programı gerçekleştirdik. Bu eğitimlerde 30 gönüllü öğretmenimiz ormanların yararları, orman yangınlarını önleme ekseninde iki gün boyunca eğitim aldılar. Bu öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle ÇEKÜD arasında gönül elçiliği yapacak ve çevre bilinci için İstanbul genelindeki ilköğretim okullarında eğitim çalışmaları düzenleyecekler. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınıp, okullarımıza gönderildi.Hedefimiz, bu yolla  en az 20.000 öğrencimize ulaşmak. Derneğimiz, ilgi alanına giren konularda okulumuzun etkinlik ve projelerine destek olmaya devam edecektir. Projeye katılıp fidan elde eden tüm öğrencilerimiz sertifika ile ödüllendirilecektir. Okulumuzun tüm öğrencilerine, öğretmenlerine, idarecilerine okul müdürümüz Ünal Bey’e teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.”

Okul Müdürü Ünal YILMAZ yaptığı açıklamada: “Projemizin ilk aşaması olan çimlendirme çalışmalarını tamamladık. Öğrencilerimize dağıtılan tohumlar büyük oranda çimlenerek toprak yüzeyine çıktı. Yerel basınımız ve internet sitelerimizin de katkılarıyla projemiz bulunduğumuz bölgede büyük ilgi kaynağı oldu. Projemizi uygulamak isteyen okullarımıza gönüllü danışmanlık yapmaya hazırız. Diğer taraftan proje sonunda elde edeceğimiz fidanları ilçemizdeki okullarımızın bahçelerine dikerek orman ve ağaç sevgisinin yaygınlaştırılmasına çalışacağız.” dedi.

Temsili Fidan Dikimi Yapıldı:

Temsili dikimler okulun daha önceden kardeş okul olarak ilan ettiği Ataşehir Akşemsettin Anaokulu bahçesinde adeta şenlik havasında gerçekleşti.

Okulun Rehber Öğretmeni ve proje geliştirme ekibi üyesi Fuat UĞUR yaptığı değerlendirmede: “Asıl dikimlerimizi sonbahar aylarında yapmayı planlıyoruz. Öğrencilerimizin yetiştirdikleri fidanlar sonbaharda, proje ortağımız olan  ÇEKÜD derneği uzmanları tarafından incelenecek. Yeterli şartları taşıdıkları tespit edilirse sonbaharda dikim yapacağız. Aksi takdirde, fidanlarımız ilkbahar aylarına kadar öğrencilerimizin gözetiminde kalmaya devam edecek. Proje için yoğun bir mesai içindeyiz ama öğrencilerimizdeki bu heyecan, bu coşku, bizlere bütün yorgunluğumuzu unutturmaya yetiyor.” dedi.

Projenin Tanıtımı İçin Kitapçık ve Video Hazırlandı :

Tohumdan Fidana projesinin tanıtımı için proje ekibi tarafından tanıtım kitapçığı ve tanıtım cd’si hazırlandı. Videonun seslendirmesini, yabancı filmlere ve ulusal kanallardaki bir çok diziye yaptığı seslendirmelerle kamuoyunun yakından tanıdığı dublaj sanatçısı Emrullah UZUN yaptı. UZUN, yaptığı kısa açıklamada şunları kaydetti: “Bugüne kadar bir çok tanıtım filmi seslendirdim. Ama böyle bir çalışmayı seslendirmek benim için çok anlamlı. Projenin koordinatörü Ali Kocadayı’dan böyle bir teklif aldığımda hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Bu projede yer almak, sesimle destek olmak, benim için mutluluk verici ve gurur kaynağı oldu”.

Tanıtım videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

Proje Ataşehir Birincisi Seçildi:

Öte yandan proje, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “eğitimde iyi örnekler” organizasyonu çerçevesinde, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi. İlçe Milli Eğitim Seçici Kurulu Ataşehir’deki ilk ve orta dereceli okullardan gelen 115 proje arasından, Tohumdan Fidana projesini birinci seçerek değerlendirilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdi.

2014-01-24T17:33:07+00:00Ocak 24th, 2014|Minik Ellerden Büyük İşler Projesi|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar