Milli Parklara Ziyaretçi Akını

Anasayfa://Milli Parklara Ziyaretçi Akını

Milli Parklara Ziyaretçi Akını

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş:

“40 adet milli park ve 200 adet tabiat parkı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü misafirlerini ağırlıyor…”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP)  Genel Müdürü Nurettin Taş; tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşların yeşile olan ihtiyacını gidermek maksadı ile milli parklarda ve tabiat parklarında gerçekleştirilen yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Milli parklar ve tabiat parkları havası, suyu, tarihi-doğal kaynak değerleri, tabii görünümleri ve sakin ortamlarının yanı sıra vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve boş zamanları değerlendirme imkanı sağlaması ile özellikle şehirlerde yaşayan insanlar için cazibe merkezleri olduğunu vurgulayan Taş, “Kaz Dağları, Küre Dağları Milli Parkları gibi pek çok milli parkımız eşsiz bitki örtüsü ve havası ile hem yurt içinden hem yurt dışından insanların ilgi odağı oluyor” dedi.

Bazı milli parklarımızın ise tarihi, arkeolojik, mitolojik ve kültürel  kaynakları içerisinde barındıran, kültürel ve tarihi olayları belgeleyen yerler olmaları münasebetiyle ilgi gördüğünü sözlerine ekleyen Genel Müdür Taş; Başkomutan Tarihi  Milli Parkı, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ve en son ilan ettiğimiz Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı gibi alanların her birinin şanlı Türk tarihi için tarihi bir belge özelliği taşıdığını” ifade etti. Yine Nemrut Dağı Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı, Boğazköy- Alacahöyük Milli Parkı gibi bazı milli parkların ise başka uygarlıkların tarihi dokusunu gelen ziyaretçilerin gözleri önüne sererek, çok sayıda yabancı turistin ilgisini çekmesi sebebiyle önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü vatandaşların huzur içinde milli parkları ve tabiat parklarını kullanmaları için gerekli tedbirleri alarak, bu alanlara pek çok yatırım yapıyor. Yapılan yatırımlar neticesinde ise bu alanları ziyaret eden vatandaş sayısı da her geçen gün artıyor.

Bu Alanlardaki Ziyaretçi Sayısı Son 12 Yılda 2 Kattan Daha Fazla Arttı

Milli park ve tabiat parkalarında 2002 yılında 5,5 milyon olan ziyaretçi sayısı, gerçekleştirilen yatırımlarla 2014 yılında 13 milyona çıktı. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında 4 milyon 800 bin kişi bu alanları ziyaret etmişken, 2015 yılının ilk altı ayında bu rakam 5 milyon 200 bine ulaşmış durumda.

DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş; “Vatandaşlarımızın huzur ve refah içinde milli parklardan yararlanabilmeleri için üzerimize düşen görevi yerine getirerek, gerekli tedbirleri aldık. Vatandaşlarımızı tabiatla iç içe bir hayat için milli park ve tabiat parklarına davet ediyor, tabii alanlarımızdan faydalanan vatandaşlarımızdan da bu alanlarda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Genel Müdür Taş; “Bizler için bir miras niteliği taşıyan milli parklar hepimizin. Milli parklarımız hem bu günümüzün hem de yarınımızın teminatıdır. Milli parklardan ve tabiat parklarından yararlanırken bu alanların bize emanet olduğunu; bu emaneti geleceğe bozulmadan aktarmamızın bir mecburiyet olduğunu bilerek hareket etmek bizim üzerimize düşen önemli bir vazife. Ancak koruma yalnızca bir kurumun ya da kişinin değil herkesin görevidir. Bu tabii kaynaklarımızdan yararlanırken aynı zamanda korumayı ilke edinmeli ve bunun için elbirliğiyle çalışmalıyız ”dedi.

 Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-10-02T11:17:11+00:00Ekim 2nd, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar