Milas’ta Orman Yangını: 600 Hektar Zarar Gördü

Anasayfa://Milas’ta Orman Yangını: 600 Hektar Zarar Gördü

Milas’ta Orman Yangını: 600 Hektar Zarar Gördü

Milas’ta dün başlayan orman yangını ancak bu sabah kontrol altına alınabildi. Muğla Valisi içinde tarım arazisi ve zeytinlik alanların da bulunduğu 600 hektarlık bölgenin zarar gördüğünü söyledi.

MUĞLA – Milas İlçesi’ne bağlı Akçakaya Mahallesi yakınlarında başlayıp şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve 18 kilometre uzaklıktaki Gökova Körfezi’ne kadar ulaşan yangın, 18.5 saat sonra bugün saat 07.30’da kontrol altına alınabildi. Yangının tehlike yarattığı çok sayıda sitenin sakinleri geceyi sahilde ve araçlarında geçirdi. Dumandan 3 orman işçisinin etkilendiği, sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Ormanlık ve tarım alanları dışında köylünün zeytinlikleri ile kovanlarına da zarar veren yangının etkilediği alanın zarar tespit çalışmaları sonucu netleşeceği açıklandı.

Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi’nde dün saat 13.00 sıralarında başlayan yangın, Akçakaya ile Gürceğiz Mahallesi’ndeki ormanlık alan ve tarım arazilerinin ardından 18 kilometre uzaklıktaki Gökova Körfezi sahilindeki Ören, Türkevleri Çökertme Sahili’ne kadar ulaştı. Alevlerin, Gökova Sahil şeridinde bulunan ve yaklaşık 3 bin kişinin oturduğu Gözdekent, Denizyıldızı, Bakra, Sertaş, Havacılar, Doğuş, Ünlüsoy, Rüyakent, Sılay tatil sitelerine oldukça yaklaşması üzerine, olası olumsuzluğa karşı, buradaki evler jandarma tarafından tahliye edildi.

Tahliye çalışmalarına Sadettin Uslu liderliğindeki 30 kişilik Bodrum AKUT ekibi de katıldı. Yangın ayrıca Kılıç balıkçılığa ait kuluçkahane ve yem fabrikası ile Türkevleri’nde bulunan Kemerköy Termik Santrali’ni tehdit etti.

Çalışmalara 3 söndürme uçağı, 6 helikopter, 40 arazöz ve 300 orman işçisi müdahaleye başladı. Bölgelerde önlem alan ekiplerin çalışması sonucu alevler herhangi bir yerleşim yerine zarar vermedi.

Gece çalışmalarına ara veren helikopter ve uçakların gökyüzünün aydınlanmasıyla birlikte tekrar görev alması üzerine yangın bugün 07.30’da tamamen kontrol altına alınabildi. Çalışmalar sırasında 3 orman işçisinin dumandan etkilendiği, hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

TATİLCİLER GECEYİ SOKAKTA GEÇİRDİ
Korkan yerli ve yabancı tatilciler ile bölgede yerleşik oturanlar, geceyi başta sahil olmak üzere araçlarında geçirmeyi tercih etti. İstanbul ‘dan tatile gelen emekli öğretmen 65 yaşındaki Nedim Uzun, “Alevlerin evlere yaklaştıklarını söylediklerinde hemen eşim ile evden ayrılıp sahile gittik. Yapacak bir şey yoktu. Orman ekipleri tüm güçleri ile çalıştı ve evleri yanmaktan kurtardılar” dedi.

Hanay Sitesi sorumlusu Mehmet Aydın ise, “Yangın başladığında buraya kadar geleceğini tahmin edemedik. Gece boyunca devam eden yangın nedeniyle siteyi tamamen boşalttık. Sabah uyandığımızda asırlık çam ağaçları ile kaplı sitenin etrafını küle dönmüş görünce büyük şok ve üzüntü yaşadık. Evlerimizin kurtulduğuna sevinemedik” diye konuştu.

ZARAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILACAK
Köylünün zeytinlikleri ve kovanlarına da zarar veren yangınla ilgili zarar tespitinin yapılacağı, tarım arazileri de dahil yanan ormanlık alanın ne kadar olduğunun inceleme sonucu açıklanacağı belirtildi.

VALİ: 600 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milas’taki Akçakaya Mahallesi yakınlarında başlayan, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve 18 kilometre uzaklıktaki Gökova Körfezi’ne kadar ulaşan yangında, içinde tarım arazi ve zeytinlik alanların da bulunduğu 600 hektarlık bölgenin zarar gördüğünü söyledi. Vali Güvençer, net rakamın zarar tespit çalışmaları sonrası belirleneceğini kaydetti.

 

Kaynak : DHA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-08-27T12:49:26+00:00Ağustos 27th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar