Melen Barajı’nın Temeli Atıldı

Anasayfa://Melen Barajı’nın Temeli Atıldı

Melen Barajı’nın Temeli Atıldı

Melen Barajı’nın temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bugün sizlerle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar adına bir tarih düşüyoruz. İstanbul’daki yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve gelecekte de İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmaması için çok önemli bir temel atıyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise geçmişte İstanbul’un çok ciddi su ve çevre sorunları yaşadığını hatırlatarak, 1994’te başlattıkları çalışmalarla İstanbul’un su, atıksu ve çevre sorunlarını aştıklarını söyledi. Melen Barajı’nın İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini ifade eden Eroğlu, müteahhitten barajın 7 Aralık 2016 saat 13.59’da bitirilmesini istedi. Melen Barajı’nın dünyanın sayılı içme suyu barajlarından biri olduğunu vurgulayan Eroğlu “Melen Barajı yılda 1 milyar metreküp su temin edecek. Neredeyse tek başına İstanbul’un yıllık su ihtiyacını karşılayacak” diye konuştu.

Büyük İstanbul İçme suyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi’nin depolama tesisi olarak inşa edilecek. Tamamlandığında İstanbul’ un 2071 yılına kadar olan su ihtiyacı teminat altına alınacak olan Melen Barajı’ndan 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecek.

İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon m3 su temini sağlayacak.

Temelden yüksekliği 124 metre, talvegden yüksekliği 99 metre olması planlanan Melen Barajı’nın dolgu hacmi ise 2 milyon 80 bin m3 olacak. İstanbul’ un artan nüfusu dikkate alınarak hazırlanan, 2016 yılında tamamlanması öngörülen Melen Barajı 694 milyon m3 su depolama hacmine sahip olacak ve hizmete alındığında İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon m3 su temini sağlayacak.

Batı Karadeniz Bölgesinde İstanbul Boğazı’nın 170 km doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü noktaya yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Melen Barajı, 214 milyon liraya mal olacak. Cumhuriyet tarihimizin en büyük içme suyu temin projesi olan 20 bin metresi tünel olmak üzere yaklaşık 180 bin metre uzunluğunda, regülatör, pompa istasyonları ve arıtma tesisleri ile kısım kısım tamamlanarak hayata geçirilen Melen Projesi ile 2007 yılında yaşanılan kuraklık İstanbullulara hissettirilmedi.

DSİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları çalışmalar ile Melen Projesi bünyesindeki 105 kilometre uzunluğunda boru hattı, Sakarya Nehir geçişi, regülatör, pompa istasyonu, terfi hattı, terfi deposu ve inşaatı işlerinin acilen tamamlanması için “Şafak Eylem Planı” başlattı.

Başlatılan bu proje ile 2 bin 850 işçi ve 1.785 adet iş makinesi gece gündüz çalıştı. Kısa sürede Melen Çayı’ndan Şile Ağva’ya kadar olan Melen hattı’nın tamamlanmasıyla Yeşilçay Sistemi’ne oradan Yavuz Sultan Selim Arıtma Tesisi’ne getirilen Melen Suyu ile İstanbullular kuraklık yılında bile su sıkıntısı yaşamadı.

Dünya Tarihinde İlk Defa 2 Kıta Su Tüneli İle Birleştirildi

İstanbul’un sigortası Melen Projesi bünyesinde Dünya’da iki kıtayı birbirine bağlayan ilk ve tek uzun sualtı tüneli olan 5.551 m uzunluğundaki Boğaziçi Tüneli,  Asya ve Avrupa’yı denizin 135 metre altından birleştirdi. Konu ile alakalı bir değerlendirmede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Melen Projesiyle bugün İstanbul’a günde 700 bin m3 su temin edildiğini, İstanbul’un suyunu 2071 yılına kadar teminat altına almak maksadıyla Sungurlu ve Osmangazi Barajları’nın da planlandığını söyledi.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-03-07T09:27:37+00:00Mart 7th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar