Malatya’yı Minik Eller Yeşillendirecek…

Anasayfa:///Malatya’yı Minik Eller Yeşillendirecek…

Malatya’yı Minik Eller Yeşillendirecek…

ÇEKÜD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği), Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, Malatya Orman Fidanlık Şefliği ve Malatya Öncü İzcilik Kulübü tarafından imzalanan bir protokolle; Malatya İli okullarındaki öğrencilerimizin Fidan, Ağaç ve Orman Sevgisini artırmak için “MİNİK ELLERDEN BÜYÜK İŞLER ” Sloganıyla “TOHUMDAN FİDANA” kampanyası başlatıldı.

Bu kampanya kapsamında ilk aşamada 5.000 öğrenciye ulaşılması planlanmıştır. Bu öğrencilerin tohumu polietilen tüplerde büyütüp, 7-8 ay bakımını üstlendikten sonra, fidanları toprakla buluşturması sonraki yıllarda da herkesin fidanını kontrol ederek bakımını sağlayarak netice alınması hedeflenmiştir.

Polis Amca İlköğretim Okulu’nda, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten, Malatya Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca, Malatya Orman Fidanlık Şefi Serkan Yılmaz,  ÇEKÜD Malatya İl Temsilcisi Dr. Erol Karaaslan, Malatya Öncü İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur, Belediye Park ve Bahçeler Müdürü, Çevre Müdürü, Mezarlıklar Müdürü İdris Alan, Okul Müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen törenden sonra 1.500 öğrenciye badem tohumları dağıtıldı.

Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca yaptığı konuşmasında “Malatya ya 2013 yılında 8 milyon fidan dikmeyi hedefliyoruz böylece Türkiye ortalamasını da yakalamış olacağız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise “ÇEKÜD Derneğinin güzel bir etkinliği ile bir aradayız, Malatya Belediyesi ile Orman İşletmesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortaklaşa yürüttükleri proje ile ilimizin yeşillendirilmesi yaşanabilir bir şehir olmasını hedefleyerek okullarımızı yaşanabilir yeşil alanlar olması öğrencilerimizin de bir dikili ağacı olmasın, dikecekleri fidanların onlarla birlikte büyüyerek ilimize güzellikler katmasını arzuluyoruz. Çevremizde zaman zaman yeşilin ve ağaçların kesildiğini yok edildiğini duyuyoruz bu durum son derece bizi üzüyor, bizler gündelik hayatımızda doğayla yeşil bitki örtüsüyle nefes alıyoruz bu nedenle ağaca ve yeşilliğe önem vermeliyiz. Çocuklar size dağıtılacak fidanları dikkatlice koruyup, yetkililerin anlatılacağı gibi muhafaza ederek zamanı geldiğinde yine uygun yerlere dikimini yapacaksınız sizlerde artık bu projenin bir ferdi oldunuz sizleri tebrik ediyorum sizin dikeceğiniz fidanlar sizin gibi büyüyüp insanlığa faydalı olacaklardır” dedi.

ÇEKÜD Malatya İl Temsilcisi Dr Erol Karaslan ise konuşmasında son 30 yılda dünya ormanlarının yüzde 30 unun yok olduğunu belirtti.

Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten ise öğrencilere ve katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “Yeşilin ve ağaç sevgisinin çok küçük yaşlarda çocuklara aşılanması gerekiyor. Bugün burada yaptığımız çalışma ile minik öğrencilere fidan dikimi anlatılacak. Belediye olarak 2012 yılında ilimize 20 bin civarında bitki ve fidan dikimi gerçekleştirdik, Orman İşletmesinin büyük katkıları oldu. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Okullarımızın ve öğrencilerimizin bu konuda çalışmalara katılmaları çok güzel. Onların bilinçlenmesi gelecekte bitkinin korunması çevrenin daha yeşil ve yaşanabilir olmasını sağlayacaktır” dedi.

Malatya Orman Fidanlık Şefi Serkan Yılmaz öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “Sizlere dağıtılan tohumlar sevgi ile büyüyecek, onlara sevginizi gösterin” dedi. Konuşmasının ardından öğrencilerden soruları istendi.  Bir öğrencinin “evimde küçük bir kuşum da var. Hangisini seveceğim” sorusu üzerine, Serkan Yılmaz’ın “evinizde iki kardeşin olsa, her ikisini de seversin değil mi” cevabı törende bulunanlara duyguları anlar yaşattı.

Daha sonra öğrencilere katılan protokol üyeleri tarafından Badem Fidanı tohumu dağıtıldı. Orman Fidanlık Şefi tarafından tohumun korunması ve toprakta dikim zamanına kadar saklanılması konusunda bilgilendirme yapıldı.

Kampanya kapsamında yapılacak çalışmalarla 10.000 öğrenciye daha ulaşılarak “Orman ve Fidan Sevgisi”nin  Malatya ilindeki birçok öğrenciye aşılanması ve böylece kampanya hedefine ulaşılması planlanmıştır.

 

2014-01-25T10:36:44+00:00Ocak 25th, 2014|Minik Ellerden Büyük İşler Projesi|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar