Kurban Bayramında Çevremize Nezih, Kurbanımıza Nazik Olalım

Anasayfa://Kurban Bayramında Çevremize Nezih, Kurbanımıza Nazik Olalım

Kurban Bayramında Çevremize Nezih, Kurbanımıza Nazik Olalım

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yaklaşan Kurban Bayramı öncesi halkımızı kurbanımıza nazik, çevremize duyarlı olmaya çağırıyor.

“Kurban” insanoğluna verilmiş dünyevi nimetleri temsilen manevi bir görevi ifaya vesile kılınan bir araçtır. Vesile kılındığı yüksek manaya hürmeten “Kurban” ın kendisi de hürmete layıktır. “Kesilene merhamet edene, Allah Kıyamet günü rahmet eder” müjdesi ve tavsiyesine uyarak bu bayram “kurban”lara merhamet, şefkat ve hürmet çağrısında bulunuyoruz.

İnsanlarda görülen hastalıkların birçoğunun gıda yoluyla bulaştığı, hastalık taşıyan gıdaların da % 90’ının hayvansal ürünlerden elde edildiği unutulmamalıdır. Bu tehlikelerin azaltılması veya ortadan kaldırılabilmesi için “kurban”ların sağlıklı hayvanlar arasından seçilmesi önemlidir.

Her yıl “kurban atıkları tehlike saçıyor” afişi ile gündeme gelen atıklar bir diğer önemli konudur. Özellikle mikrobiyal ve zoonoz (hayvandan insana geçen hastalıklar) hastalıkların ortaya çıkmaması için kurban atıklarının gelişigüzel bırakılmaması önemlidir. Bu atıkların kimseye zarar vermeden temizlenmesi konusunda belediyeler titiz davranmalı, halkımız da hem kirliliğe sebebiyet vermemek hem de temizlenmesine ortak olmak hususunda gayretli ve dikkatli olmalıdır.

Atıklar konusunun basit bir kirlilik hadisesi olmadığı unutulmamalı, çok önemli bu ibadetin yerine getirilmesi sırasında nahoş görüntülerin ortaya çıkmaması için azami gayret gösterilmelidir. Bu dikkatli tutum hem adına kurban kesilen Zat’a hürmete vesile olacak hem de hürmetsizliğe mani olacaktır. Aynı zamanda inananların gönüllerini hoşnut edecek, nezaket, incelik, ahlak ve irfan dini İslam’ın Kurban emrini kavramakta güçlük çekenlerin şüphelerini teskin edecektir.

ÇEKUD olarak Kurban Bayramınızı şimdiden kutlar, daha nice bayramlara sağlık mutluluk ve esenlikle ulaşmanızı dileriz.

2014-09-29T13:21:34+00:00Eylül 24th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar