Kocaeli’deki Anıt Ağacın Yaşı 1.224

Anasayfa://Kocaeli’deki Anıt Ağacın Yaşı 1.224

Kocaeli’deki Anıt Ağacın Yaşı 1.224

Kocaeli Gölcük’teki tarihi çınar ağacı ile ilgili yapılan çalışmalarda ağacın yaşının bib 224 olduğu belirlendi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, “Saraylı-Örcün Tarih Koridoru Doğal Yaşam” projesi kapsamında, bölgenin tanıtımı, doğal ve kültürel mirasın korunması amacıyla çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Bu kapsamda, Saraylı Meydanı’ndaki tescilli çınarın tedavisi ve yaş belirleme çalışmalarının yapıldığı bildirilen açıklamada, çalışmaların Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Gölcük Belediyesi desteğiyle gerçekleştirildiği belirtildi.

Doğal ve kültürel mirasın en özgün temsilcisi olan anıt ağacın, yüzyıllar içinde pek çok tarihsel olaya tanıklık ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anıt ağacın, korunması ve gelecek kuşaklar için saklanabilmesi amacıyla proje kapsamında tedavisi yaptırılmıştır. Ağacın tedavisi, ‘ağaç koruyucu sistemlerde yenilik’ adlı patentinin teknik esaslarına göre, orman yüksek mühendisi Teoman Varol tarafından yapılmıştır. İklim, çevre koşulları göz önüne alınarak yapılan yaş çalışmasında, anıt çınar ağacının yaşı bin 224 olarak bulunmuştur.”

Kaynak: Dünya Bülteni

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2016-06-02T08:31:22+00:00Haziran 2nd, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar