Kırmızı Karıncalar Taşınıyor

Anasayfa://Kırmızı Karıncalar Taşınıyor

Kırmızı Karıncalar Taşınıyor

Eskişehir’de karıncalar böceklerle mücadele için düşük rakımlara taşınıyor.

Eskişehir’deki ormanlarda doğal olarak bulunan ve yüksek rakımlarda yaşayan kırmızı karınca kolonileri, orman zararlısı böceklerle mücadele için daha düşük rakımlara naklediliyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, “Nisan ayında yapılan bu çalışmayla Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde 22 yuva nakledilecek” dedi.

Bu yılki ilk karınca nakli, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Çatacık Orman İşletme Müdürlüğü Arıkaya Şefliği’nde yapıldı. Sabah saatlerinde 5 karınca yuvasının bir bölümü, bin 350 rakımdan alınarak, bin 280 rakıma taşındı. Yeni karınca yuvaları, ayı ve domuzların zarar vermemesi içinde tel çitle çevrildi.

Söz konusu karıncaların etobur olduğunu ifade eden Ateş ayrıca; “Orman ağaçlarına zarar veren her türlü böceği yiyen kırmızı orman karıncaları adeta orman gönüllüsü gibi çalışıyor. Her yıl mevcut karınca yuvalarının bir kısmını bölerek düşük rakımlara naklediyoruz. Nisan ayında yapılan bu çalışmayla Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde 22 yuva nakledilecek.” ifadelerini kullandı.

Çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

 

Kaynak : AA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-05-16T09:47:11+00:00Mayıs 16th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar