KINALI KEKLİKLERE SIKI TAKİP

Anasayfa://KINALI KEKLİKLERE SIKI TAKİP

KINALI KEKLİKLERE SIKI TAKİP

Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü Ülkemizde çeşitli çevresel etkiler ve insan baskısı nedeniyle bozulan tabii dengenin tekrar tesis edilmesi ve nesli tehlike altında olan yaban havyalarının korunmasına yönelik olarak üretim ve tabiata yerleştirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. DKMP Genel Müdürlüğü bir yandan yerleştirme yaparken diğer yandan tabiata yerleştirdiği keklikleri sıkı bir takibe alıyor.

“Tabiata Salınan Kekliklerin Adaptasyonlarının İzlenmesi Çalışması” kapsamında, DKMP Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş İl Şube Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile farklı yaş guruplarından 100 adet kınalı keklik radyo-telemetri cihazı takılarak, tabiata salındı.

Kahramanmaraş İl Şube Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Özgür Çağrı Özkan tarafından yürütülecek olan çalışma ile tabiata yerleştirilen keklikler 163 gün süre ile tabii ortamlarında takip edilerek; kınalı kekliklerin tabiata adaptasyonları, barınması, beslenmesi üremesi ve yırtıcılardan korunması, farklı yaş guruplarında tabiata salınan kekliklerin yaş guruplarına göre tabiata tutunma oranları tespit edilebilecek. Elde edilen veriler ise bundan sonraki üretim ve tabiata salım çalışmaları için yeni metotlar, yaklaşımlar belirlenmesine yardımcı olarak yol gösterici olacak..

 

2016-08-29T09:10:43+00:00Ağustos 29th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar